Opinie

Zyski z fotowoltaiki bardzo rosną, a miało być odwrotnie
Nowe instalacje fotowoltaiczne miały być mniej opłacalne. Stało się inaczej. Prosumenci mogą liczyć na duże zyski, gdy jednocześnie firmy energetyczne będą liczyć straty. To efekt bardzo wysokich cen za energię. więcej »
Zobacz także
Trzeba będzie oszczędzać energię
Polska jest bezpieczna energetycznie, ale najbliższa zima będzie bardzo trudna; apelujemy do naszych klientów o oszczędzanie energii - powiedział we wtorek prezes PGE Wojciech Dąbrowski podczas III Kongresu Kogeneracji w Kazimierzu Dolnym.
Jak nie dać się oszukać w internecie?
W przypadku cyberoszustw najlepsza metoda to nie dać się oszukać i zapobiegać - tłumaczy dr Piotr Maszczyk z Szkoły Głównej Handlowej. Ekonomista tłumaczy, co można zrobić, by nie dać się okraść w sieci.
Polski przemysł w maju 2022 r.
Na koniec maja Giełdowy Indeks Produkcji (GIP60) osiągnął wartość 925,73 punktów, co dało solidny 4,32% wzrost wartości w stosunku do kwietniowych 887,39 pkt. Tym samym GIP60 wykazał się znacznie lepszym wynikiem od indeksu szerokiego rynku WIG, który stracił w tym samym czasie 0,6%. Spółki przemysłowe po raz kolejny jako jedne z pierwszych zwróciły uwagę inwestorów z warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych
-
Złoty będzie słaby w najbliższym czasie
Zbliżają się wakacje, a polska waluta jest słaba. Stracą ci, którzy powstrzymywali się ze sfinansowaniem zagranicznego wyjazdu w euro i wymianą złotego. więcej »
-
Ile będzie kosztować benzyna w II połowie 2022 r.
Popyt na ropę załamie się dopiero, gdy jej ceny dojdą do 150-160 USD za baryłkę. Ceny na polskich stacjach paliw nie przekroczą jednak 10 zł za Pb95. więcej »
-
Co z cenami mieszkań w przyszłym roku?
W przyszłym roku najbardziej prawdopodobny scenariusz dla rynku nowych mieszkań to stagnacja cenowa. więcej »
-
OECD prognozuje gwałtowne osłabienie wzrostu światowej gospodarki
8 czerwca br. została opublikowana najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD. Prognoza, opatrzona podtytułem „Cena wojny”, zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji państw członkowskich OECD, w tym Polski. więcej »
-
Czy spowolnienie w polskiej gospodarce ograniczy presję inflacyjną?
Wysoka aktywność gospodarcza w pierwszym kwartale spowoduje, że PKB w całym bieżącym roku wzrośnie o 5,5% mówią ekonomiści Banku BNP Paribas. Należy spodziewać się schłodzenia koniunktury, a w drugiej połowie roku technicznej recesji tj. dwóch kwartałów z rzędu, w których wolumen wytworzonych dóbr i usług zmniejszy się. Eksperci przewidują, że inflacja CPI osiągnie swój szczyt latem. więcej »
-
Europa chce zrezygnować z rosyjskiego gazu
Budżet rosyjski jest w 1/3 finansowany ze sprzedaży węglowodorów, dlatego Europa chce do 2027 r. całkowicie zrezygnować z rosyjskiego gazu. więcej »
-
70 proc. środków z Krajowego Planu Odbudowy musi być zakontraktowane do końca roku
36 mld euro z Krajowego Planu Odbudowy ma trafić do Polski dzięki akceptacji dokumentu przez Komisję Europejską. Prawie połowa z tych pieniędzy będzie przeznaczona na energetykę i zieloną transformację. Tym samym umożliwi Polsce szybszą realizację planu, który zakłada jak najszybsze odejście od paliw kopalnych sprowadzanych z Rosji. więcej »
-
Przed nami spodziewane pogorszenie koniunktury. Opinia prof. Stanisława Gomułki
Za nami silny wzrost gospodarczy na przełomie 2021/2022, a przed nami spodziewane pogorszenie koniunktury – tak komentuje ostatnie dane makroekonomiczne prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC. więcej »
-
Osiemnaście lat w UE. Czy Polska skorzystała?
Niedawno obchodziliśmy 18. rocznicę członkostwa Polski w UE. Przez ten czas nasz kraj zmienił się nie do poznania, m.in. ponad 50% wzrost PKB, nowe autostrady, lotniska, budynki użyteczności publicznej, zmodernizowane linie kolejowe czy odrestaurowane zabytki świeckie i sakralne, a co najważniejsze możliwość pracy, edukacji, podróżowania bez żadnych kontroli i problemów na granicach państw UE. więcej »
-
Ceny za energię będą dotkliwie wyższe
Kryzys energetyczny trwa. Jego skutki coraz bardziej będziemy odczuwać w naszych portfelach. więcej »