Biznes
Zobacz także
Zdalna platforma badawcza – innowacyjny projekt naukowców z Politechniki Rzeszowskiej
RZESZÓW. Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej opracowali system do komunikacji satelitarnej i radiowej z możliwością zdalnego dostępu dla użytkowników z całego świata. Projekt – dedykowany branży kosmicznej i lotniczej – otrzymał ponad 200 tys. dofinansowania w ramach Programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji.
Z gwarancji kredytowych BGK skorzystało już ponad 250 tys. firm
Udzielane przez BGK gwarancje de minimis, czyli zabezpieczenie spłaty kredytu obrotowego lub inwestycyjnego dla firm z sektora MŚP, okazały się dużym sukcesem. W ciągu ostatnich 10 lat skorzystało z nich ćwierć miliona przedsiębiorstw, które stworzyły lub utrzymały dzięki temu ponad 500 tys. miejsc pracy.
Firmy produkcyjne wstrzymują inwestycje, a 13% obawia się mniejszych zamówień
Pierwszy tegoroczny subindeks Barometru EFL dla sektora produkcyjnego wyniósł 48,9 pkt. i jest o 1,9 pkt. wyższy niż trzy miesiące wcześniej. Jest to najwyższy wskaźnik od roku, kiedy w I kwartale 2022 roku wyniósł 49,9 pkt. Hamulec inwestycyjny pozostaje zaciągnięty – tylko 1% firm produkcyjnych planuje wzrost inwestycji, a co dziesiąty ich spadek.
-
Konferencja „Potencjał przedsiębiorczości wśród młodzieży a zrównoważona gospodarka”
Jakie są obecnie trendy na rynku pracy, na czym polega idea zrównoważonego rozwoju w gospodarce oraz jakie są nowoczesne narzędzia w pracy doradcy zawodowego? Te zagadnienia zostaną poruszone na konferencji „Potencjał przedsiębiorczości wśród młodzieży a zrównoważona gospodarka”, która odbędzie się stacjonarnie we WSIiZ 30 marca br. \n więcej »
-
FERS - zapadły decyzje ws. projektów na kwotę ponad 1 mld zł
Podniesienie kompetencji ponad 2 tys. nauczycieli, czy wsparcie szkoleniowo-doradcze dla kadry JST w zakresie zarządzania cyfryzacją - Komitet Monitorujący program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) zatwierdził kryteria wyboru projektów m.in. dla tych dwóch obszarów. więcej »
-
Misje gospodarcze pomagają rozwijać biznes. Przykład Kongresu 60 milionów
Pandemia uświadomiła przedsiębiorcom, że prowadzenie działalności w jednym kraju może okazać się niewystarczające. W poszukiwaniu nowych rynków zbytu warto wybrać się w misję gospodarczą. więcej »
-
Jarosińska-Jedynak: fundusze z nowej perspektywy UE przyczynią się do realizacji nowatorskich projektów biznesowych
JASIONKA. wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak wzięła udział w spotkaniu informacyjnym „Fundusze Europejskie w perspektywie finansowej na lata 2021-2027 – Wsparcie dla przedsiębiorców z funduszy europejskich” zorganizowanym w Jasionce przez Podkarpacką Regionalną Radę Przemysłu Przyszłości. więcej »
-
Raport o rozwoju wiodących polskich firm. Wśród nich Asseco
WARSZAWA. Polityka Insight opublikowała raport „Czempioni narodowi” za rok 2022, który określa, jakie znaczenie dla polskiej gospodarki mają wiodące rodzime przedsiębiorstwa. Autorzy raportu przekonują, że największe polskie firmy mają największy wpływ na rozwój gospodarki, ale ich rola w rozwoju bezpieczeństwa kraju powinna rosnąć. więcej »
-
W lutym w sklepach było drożej średnio o blisko 21 proc. niż rok wcześniej
Złe wieści ze sklepów. Drożyzna znowu się rozpędza. Tegoroczne święta będą naprawdę drogie więcej »
-
Rozproszony Inkubator dla firm z Ukrainy już działa
PODKARPACKIE. Na początku 2023 roku, na Podkarpaciu rozpoczął działalność Rozproszony Inkubator. To projekt skupiający podkarpackie firmy, samorządy, uczelnie i różnego rodzaju instytucje, którego celem jest wsparcie dla ukraińskich firm chcących prowadzić działalność w Polsce, na Podkarpaciu. Partnerzy skupieni w inkubatorze już współpracują z ukraińskimi firmami. więcej »
-
Harmonogram naborów w nowym unijnym programie dla Polski Wschodniej
W tym roku zostaną uruchomione nabory we wszystkich działaniach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej - zapowiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Wsparcie będzie kierowane do wszystkich grup beneficjentów - zarówno do przedsiębiorców, jak i samorządów. więcej »
-
Polska branża gastronomiczna w 2022 roku
Przeciętna polska firma gastronomiczna zanotowała w 2022 roku solidne wzrosty sprzedaży, osiągając przychody aż o ponad 33% wyższe w porównaniu z rokiem 2019. Jednak te nominalnie wysokie przychody są w dużej mierze wynikiem stale rosnących cen. W porównaniu z rokiem 2021, liczba transakcji wzrosła o zaledwie 10%, zaś przeciętna wartość zamówienia wzrosła o 18-20%. więcej »
-
Sytuacja na rynku powierzchni handlowych na początku 2023 r.
Według najnowszego raportu Trends Radar firmy Cushman & Wakefield, ponad 50% polskich konsumentów spodziewa się, że ich styl życia będzie ewoluował i stanie się skromniejszy. Na trend ten wskazuje już teraz spadający wskaźnik sprzedaży detalicznej, który w 2023 roku wynieść ok. 5,0%. Czasy szczuplejszych budżetów zakupowych paradoksalnie stanowi szansę rozwoju dla części rynku handlowego. więcej »