Opinie

Potrzebne są zmiany koncepcji urbanistycznej i sposobu projektowania miast. Opinia Wojciecha Blecharczyka
Betonoza i asfalt w miastach potęgują ekstremalne zjawiska pogodowe, wynikające ze zmian klimatu. Dlatego zrównoważony rozwój i przygotowanie miast na skutki wynikające ze zmian klimatycznych jest dziś centralnym zagadnieniem miejskich polityk. więcej »
Zobacz także
Świadome zużywanie energii powinno być elementem transformacji energetycznej
Poprawa efektywności energetycznej jest ważna. Gospodarstwa domowe odpowiadają za ok. 30 proc. zużywanej w Polsce energii. Świadome zmiany w codziennych nawykach, mające na celu oszczędność energii, mogą i powinny stanowić jeden z filarów polskiej dekarbonizacji.
Jak ceny nieruchomości będą zmieniać się w 2024 r.
W 2024 r. wyjątkowy wpływ na ceny nieruchomości i ceny najmu będą miały zmiany demograficzne ponieważ z Polski może wyjechać aż milion Ukraińców. Największą zagadką pozostają plany rządu tworzonego po wyborach parlamentarnych.
Co dalej z Andrzejem Dudą? Opinia Tadeusza Kensego
Chyba nikt nigdy nie miał pana Andrzeja Dudę za tzw. tęgą głowę. Raczej trudno się spodziewać, by coś mogło się zmienić. Z tego względu nagłośnienie teorii o potencjalnej zdolności do przejęcia przez obecnego prezydenta władzy w PiS wydawać się może bardziej „puszczaniem szczura” niż rozważaniem poważnej hipotezy.
-
W jakim stanie jest UE? Opinia Dominika Łazarza
Niedawno przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, w Parlamencie Europejskim wygłosiła orędzie o stanie UE, nie tylko dla europarlamentarzystów, ale zwłaszcza dla wszystkich mieszkańców Zjednoczonej Europy. W swoim przemówieniu nakreśliła m. in. priorytety na nadchodzący rok Komisji Europejskiej i tym samym de facto UE oraz podsumowała ostatnie miesiące. więcej »
-
Szkoły zawodowe coraz popularniejsze
o latach zaniedbania i niedofinansowania szkolnictwo zawodowe zaczyna się cieszyć w Polsce rosnącą popularnością. Jak podaje MEiN, obecnie 58,5 proc. młodych ludzi po szkole podstawowej wybiera kształcenie branżowe i techniczne. To dobra wiadomość dla firm, dla których niedobór wykwalifikowanych kadr o odpowiednich kompetencjach jest jedną z głównych bolączek. więcej »
-
Wojna w Ukrainie zaburzyła rozwój gospodarki i turystyki Podkarpacia - opinia marszałka Władysława Ortyla
PODKARPACKIE. Województwo podkarpackie współpracuje z ukraińskimi podmiotami nad wdrażaniem wspólnych projektów, a po zakończeniu konfliktu tamtejsze firmy chcą wziąć udział w powojennej odbudowie. Władze województwa mają też nadzieję na zacieśnienie polsko-ukraińskiej współpracy nad piątą makroregionalną strategią UE dla regionu Karpat, która jak na razie wciąż jest w trakcie prac na forum unijnym. więcej »
-
Rośnie ryzyko przewlekle wysokiej inflacji, gdy ropa drożeje
Rosnące ceny ropy naftowej wywołują obawy banków centralnych o wzrost inflacji i powstrzymują je przed obniżkami stóp procentowych. Ceny na polskich stacjach są wbrew sytuacji na światowych rynkach, wzrosną i to jest nieuniknione. więcej »
-
Podsumowanie VIII Konferencji Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju
RZESZÓW. Podsumowanie dr hab. Mariusza Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej i prezes Instytutu POlityki Energetycznej im. Łukasiewicza. więcej »
-
Pogłębienie spadku wartości udzielonych kredytów inwestycyjnych
111,4 mld zł wyniosła akcja kredytowa na rzecz przedsiębiorstw, w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku. Głównie dzięki aktywności dużych firm było to o 5,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Mikro, małe i średnie podmioty zdecydowanie trudniej znoszą niepewność sytuacji gospodarczej. Sektor MŚP odnotował zmniejszenie akcji kredytowej o 1/5 - wynika z danych BIK. więcej »
-
Polska morska energetyka wiatrowa potrzebuje kadr i ochrony budowanych obiektów
RZESZÓW. Pomimo zawirowań w światowej gospodarce budowy farm wiatrowych przez Orlen i PGE nie są zagrożone. Inwestycje te potrzebują jednak wykwalifikowanych kadr, jak i ochrony przed zagrożeniami o charakterze militarnym - stwierdzili uczestnicy panelu „Kierunki rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – stan i perspektywy” podczas VIII Konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. więcej »
-
Niskoemisyjna gospodarka wodorowa jest dla Polski wyzwaniem na wielu płaszczyznach
W zakresie produkcji niskoemisyjnego wodoru w Polsce potrzeba większego zaangażowania ze strony państwa, zwiększenia nakładów na prace badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe, kształcenia kadr oraz poprawy koordynacji działań w całym łańcuchu gospodarki wodorowej – wynika z dyskusji podczas panelu „Kierunki rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce – stan i perspektywy”. więcej »
-
Wojna nie może być przeszkodą w budowie integracji energetycznej Ukrainy z UE
Choć wojna na Ukrainie wciąż trwa, musimy patrzeć w przyszłość czego elementem jest budowa systemu wymiany energii elektrycznej pomiędzy UE a Ukrainą – stwierdzili uczestnicy panelu „Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja energetyczna w Europie” mającego miejsce podczas pierwszego dnia VIII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” odbywającej się 11 i 12 września w Rzeszowie. więcej »
-
Ile zapłacimy za polski węgiel
Polska stała się importerem energii. Nie jesteśmy już konkurencyjni, gdy polska energetyka wykorzystuje bardzo drogi, krajowy węgiel. Zapasy niechcianego surowca są coraz większe, a jednak zimą może zabraknąć węgla dla gospodarstw domowych. więcej »