Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Zabytkowy zespół dworsko-parkowy w Wolicy wystawiony na sprzedaż

Opublikowano: 2023-06-09 21:47:53, przez: admin, w kategorii: Region

POWIAT JASIELSKI. Przetarg organizuje starostwo w Jaśle. Odbędzie się 11 sierpnia.

Zabytkowy zespół dworsko-parkowy w Wolicy wystawiony na sprzedaż

 

Cena wywoławcza - 1 mln zł. Wadium wynosi 100 tys. zł, zaś kwota postąpienia w przetargu to 10 tys. zł.

 

W skład zespołu dworsko-parkowego wchodzą: dwór, spichlerz dworski, postument kapliczki oraz park z drzewostanem. Powierzchnia całej nieruchomości wynosi 1,6285 ha. Objęta jest ona ochroną konserwatorską na podstawie wpisu do rejestru zabytków z 30 stycznia 1985 r.

 

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Do 2020 r. w budynku dworu funkcjonował Dom Dziecka. Dziś jest on nieużytkowany.

 

Działka zlokalizowana jest w terenie o łagodnym spadku w kierunku północnym, część zachodnia posiada spadek w kierunku północno-zachodnim. Wschodnia część działki została zniwelowana pod boisko do piłki ręcznej oraz boisko do piłki koszykowej z nawierzchnią asfaltową. W centralnej części działki znajduje się budynek dworu, w północno-wschodniej zlokalizowany jest budynek byłego spichlerza dworskiego. W części wschodniej z kolei znajdują się pozostałości założenia parkowego w stylu angielskim.

 

Murowany budynek dworu powstał prawdopodobnie w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Składa się z poziomu piwnic, parteru, pierwszego piętra oraz nieużytkowego strychu. Budynek zachowuje w dużym stopniu pierwotną strukturę zabytkową. Zaprojektowany został z korpusem frontowym i skrzydłem tylnym. W północno-zachodnim narożniku budowli znajduje się sześcioboczna altana wykonana w konstrukcji drewnianej. Dach kryty blachą. Na poziomie parteru znajdują się: pokoje mieszkalne, zaplecze kuchenne oraz łazienka. Hall posiada historyczne drewniane schody wewnętrzne, które mają szczególne walory historyczne. Na pierwszym piętrze mieszczą się pokoje mieszkalne, łazienka oraz strych. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi: 627 m2.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

Więcej informacji dotyczącej przetargu znaleźć można na stronie starostwa w Jaśle.