Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Historyczna impreza w Regionalnej Składnicy Zabytków Archeologicznych w Zgłobniu

Opublikowano: 2023-06-07 12:29:07, przez: admin, w kategorii: Kultura

POWIAT RZESZOWSKI.

Fot. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie (Fb)

Fot. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie (Fb)

 

W dniu 16 czerwca br. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza do bezpłatnego zwiedzania Regionalnej Składnicy Zabytków Archeologicznych w Zgłobniu.

 

Regionalna Składnica Zabytków Archeologicznych znajduje się w  zabytkowym XVI-wiecznym dworze-spichlerzu w Zgłobniu (gmina Boguchwała) i stanowi oddział Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Budynek pierwotnie był obronnym dworem wieżowym w typie kamienicy, a następnie przebudowany został na spichlerz (XIX w.). Kilkanaście lat temu niszczejący obiekt stał się własnością Muzeum Okręgowego w Rzeszowie i został poddany kapitalnemu remontowi w ramach projektu rewitalizacji (w latach 2010-2020). W dniu 19 maja 2021 roku uroczyście otwarto odrestaurowany obiekt jako Regionalną Składnicę Zabytków Archeologicznych.

 

W piątek (16 czerwca) obiekt ten będzie udostępniony w ramach obchodów piątej edycji Europejskich Dni Archeologii. Będzie można zobaczyć wnętrze obiektu, zwykle niedostępne dla zwiedzających, wraz z magazynem zabytków archeologicznych.

W kilku prezentacjach pokazana zostanie historia obiektu, dzieje i wyniki badań oraz kolejne etapy remontu zabytkowego dworu-spichlerza.

Dla zainteresowanych archeologią zaprezentowana zostanie historia Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego i dzieje badań na terenie południowo-wschodniej Polski.

Dodatkową atrakcję stanowić będzie pokaz lepienia naczyń ceramicznych  połączony z omówieniem technik lepienia w pradziejach i w średniowieczu oraz – z myślą o młodszych gościach – wielkoformatowa gra planszowa.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

Termin: 16.06.2023r.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Godziny otwarcia: 9.00 – 14.30

Adres: Zgłobień 78

 

 

PROGRAM

 

9:30       prelekcja na temat historii dworu-spichlerza w Zgłobniu

10:00     pokaz garncarstwa pradziejowego

10:30     zwiedzanie magazynu Regionalnej Składnicy Zabytków Archeologicznych w Zgłobniu

10:45-12:00        czas wolny – prezentacja historii Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego i dziejów badań na terenie południowo-wschodniej Polski.

11:00     wielkoformatowa gra planszowa „Mój Ci on! Opowieść o rycerzu Pankracym, który uratował królewnę” (dziedziniec dworu – przy sprzyjającej pogodzie)

12:00     prelekcja na temat historii dworu-spichlerza w Zgłobniu

12:30     pokaz garncarstwa pradziejowego

13:00     zwiedzanie magazynu Regionalnej Składnicy Zabytków Archeologicznych w Zgłobniu

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

13:15-14:30        czas wolny – prezentacja historii Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego i dziejów badań na terenie południowo-wschodniej Polski.

 

W godzinach otwarcia obiektu (9:00-14:30) będzie funkcjonował muzealny sklepik z wydawnictwami oraz gadżetami archeologicznymi.