Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych jednym z tematów rzeszowskiej konferencji energetycznej

Opublikowano: 2023-05-23 15:05:51, przez: admin, w kategorii: Biznes

RZESZÓW. Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne. Filary i perspektywa rozwoju” odbędzie się w dniach 11 i 12 września 2023 r. w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej. Jak co roku – bo to już VIII edycja – weźmie w niej udział kilkuset menedżerów, ekspertów, naukowców, polityków i samorządowców. Jednym z ważnych tematów będzie infrastruktura krytyczna.

Fot. Pixabay/CC0

Fot. Pixabay/CC0

 

Termin infrastruktura krytyczna, w tym także energetyczna infrastruktura krytyczna w ostatnich miesiącach bardzo często przewija się w mediach. Co ciekawe nie tylko w doniesieniach z z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy, ale także w wiadomościach Polski czy z najbliższego sąsiedztwa naszego kraju, jak chociażby przy sprawie Nord Stream II. Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej będzie też jednym z tematów rzeszowskiej konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne. Filary i perspektywa rozwoju”.

 

- O infrastrukturze krytycznej będziemy mówić na bardzo wielu panelach, oczywiście patrząc na ten temat z różnych perspektyw – mówi dr hab. Mariusz Ruszel, prof. Politechniki Rzeszowskiej oraz prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza.

 

Tematem jednego z paneli, przygotowanego we współpracy z Polskim Towarzystwem Bezpieczeństwa Narodowego, będzie omówienie zadań operatorów infrastruktury krytycznej systemu transportowego w budowaniu odporności na zagrożenia dla bezpieczeństwa łańcuchów dostaw surowców energetycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

- Zapewnienie ciągłości dostaw surowców energetycznych przy wykorzystaniu transportu morskiego i kolejowego jest jednym ze strategicznych zadań dla systemu bezpieczeństwa Polski – mówi moderatorka panelu dr Karolina Wojtasik, wiceprezeska ds. naukowych Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego, ekspert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. - Należy zatem zidentyfikować najbardziej kluczowe elementy szlaków transportowych, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie energetycznej infrastruktury krytycznej. Ochrona systemu transportowego przed zagrożeniami hybrydowymi stała się priorytetowym zadaniem NATO i Unii Europejskiej. Polska ma szansę stać się liderem w systemowym zabezpieczeniu kluczowych szlaków transportowych i łańcuchów dostaw surowców energetycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Ciekawie zapowiada się skład prelegentów tego panelu. Organizatorzy chcą zaprosić przedstawicieli firm z sektora kolejowego jak też największych polskich portów morskich. Uczestnicy dyskusji zaprezentują swoje doświadczenia oraz opowiedzą o rozwiązaniach prawnych i organizacyjnych koniecznych w sytuacji wzrostu zagrożenia atakami sabotażowo-dywersyjnymi w Polsce.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

 

- Dodatkowym wątkiem dyskusji będą konsekwencje wejścia w życie dyrektywy CER dla systemu bezpieczeństwa obiektów infrastruktury krytycznej w Unii Europejskiej – dodaje dr Karolina Wojtasik.

 

Prof. Mariusz Ruszel przypomina, że PTBN po raz kolejny jest współpracuje z Instytutem Polityki Energetycznej przy organizacji konferencji o określeniu zakresu tematycznego konferencji.

 

Pozostałe tematy konferencji to m.in. energetyka jądrowa, zastosowania wodoru w energetyce, elektromobilność, morska energetyka wiatrowa, innowacje w energetyce.

 

Konferencja organizowana jest przez Instytut Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza we współpracy z Politechniką Rzeszowską im. I. Łukasiewicza oraz ze wsparciem Zakładu Ekonomii Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej i Studenckiego Koła Naukowego „Eurointegracja”.

 

Sponsorzy to m.in. ML System, Europol Gaz, Gaz SystemGas-Trading, MPWiK Rzeszów, MPEC Rzeszów, Inżynieria Rzeszów, Fundacja Rozwoju Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

Patronaty honorowe objęli Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa.