Powiat Rzeszowski - siła inwestycji
Preferencyjne pożyczki między innymi na poprawę efektywności energetycznej
Marek Kuchciński, kandydat do Parlamentu Europejskiego
Daniel Obajtek - kandydat do Parlamentu Europejskiego

Pracownicy Elektrociepłowni sprzątali las pod Głogowem Małopolskim

Opublikowano: 2023-05-08 19:48:35, przez: admin, w kategorii: Firmy

RZESZÓW, GŁOGÓW MAŁOPOLSKI.

Fot. PGE ECFot. PGE ECFot. PGE EC
Fot. PGE EC

Fot. PGE EC

 

Pracownicy Elektrociepłowni Rzeszów, należącej do PGE Energia Ciepła w ramach akcji „Lasy Pełne Energii” zorganizowali sprzątanie terenów zielonych w Nadleśnictwie Głogów. Całość projektu realizowana jest wspólnie z Lasami Państwowymi.

„Lasy Pełne Energii” to projekt środowiskowy prowadzony od ponad 23 lat. Co roku wiosną, we współpracy z Lasami Państwowymi pracownicy PGE z rodzinami, dziećmi, młodzieżą szkolną, harcerzami, sportowcami i przedstawicielami lokalnych społeczności, sadzą drzewa na terenie nadleśnictw.

Krajowe Dni Pola 2024 - duża impreza rolnicza w Boguchwale

- Projekt „Lasy Pełne Energii” na stałe wpisał się w kalendarz inicjatyw realizowanych przez PGE Energia Ciepła. Jako spółka odpowiedzialna społecznie podejmujemy działania na rzecz czystego powietrza, a także wsparcia ochrony środowiska. Liczba posadzonych drzew podczas tegorocznej akcji pokazuje zaangażowanie i świadomość pracowników wynikającą z działań proekologicznych, które wpisują się w strategię Grupy PGE - powiedział Maciej Jankiewicz, prezes PGE Energia Ciepła.

Ponadto, w ramach akcji, nowe drzewa pracownicy firmy posadzili w Bydgoszczy, Zielonej Górze, Kielcach i Zgierzu. Jesienią tego roku sadzenia drzew odbędą się w lasach w okolicach Gdańska, Torunia i Gorzowa Wielkopolskiego.

 

 

 

Klub Pacjenta w Rzeszowie -bezpłatne porady medyczne i badaniaPIERWSZY KLUB PACJENTA POD PATRONATEM MINISTERSTWA ZDROWIAPATRONAT HONOROWY PREZYDENTA RZESZOWA KONRADA FIJOŁKA9 maja 2023 godz. 16.00Miejsce: Osiedlowy Dom Kultury „Tysiąclecia” Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowejul. Kochanowskiego 29Już w najbliższy wtorek, 9 maja, Fundacja „Z Sercem do Pacjenta”we współpracy z Rzeszowską Radą Seniorów, Miejskim Centrum Seniora, Uniwersytetem III Wieku Diecezji Rzeszowskiej oraz Fundacją Level Upzapraszają na bezpłatne spotkanie edukacyjno-zdrowotne Klub Pacjenta w Osiedlowym Domu Kultury Tysiąclecia w Rzeszowie. Uczestnicy będą mogli nie tylko uzyskać informacje na temat zdrowia, ale również wykonać bezpłatne badania
Kluby Pacjenta to inicjatywa Fundacji „Z sercem do Pacjenta” Grupy American Heart of Poland. Ich celem jest promowanie zdrowego stylu życia i edukowanie społeczeństwa w zakresie profilaktyki, chorób cywilizacyjnych i innych istotnych zagadnień z dziedziny zdrowia. Odbywają się cyklicznie niemal w całej Polsce –wszędzie tam, gdzie działają placówki American Heart of Poland. Do udziału w wydarzeniach zapraszani są eksperci z różnych dziedzin medycyny oraz przedstawiciele instytucji działających na rzecz zdrowia, na czele z Narodowym Funduszem Zdrowia. Inicjatywa zyskała również patronat honorowy Ministerstwa Zdrowia, a rzeszowski Klub będzie pierwszym, który odbędzie się pod jego egidą. Patronat honorowy nad spotkaniem objął również prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. -Uczestnicy podczas Klubu Pacjenta będą mogli dowiedzieć się jak zadbać o swoje zdrowie i sprawdzić stan swojego organizmu. Będzie można porozmawiać z chirurgiem naczyniowym czy pielęgniarką i uzyskać cenne, indywidualne wskazówki na temat tego, jak utrzymać kondycję swojego organizmu w jak najlepszym stanie. Będzie również możliwość skorzystania z oferty stoiska NFZ ds. profilaktyki,gdzie eksperci  Narodowego  Funduszu  Zdrowia  przekażą  wiele  przydatnych  informacji  na  temat poszczególnych programów oferowanych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego –mówi prezes Fundacji „Z sercem do Pacjenta” Katarzyna Kucia-Garncarczyk. –Uczestnicy wychodzą ze spotkań organizowanych przez Fundację „Z sercem do Pacjenta” z dużą dawką wiedzy na temat profilaktyki i zdrowegostylu życia. Często słyszymy podziękowania za możliwość rozmowy ze specjalistączy wykonania badań–podkreśla.Tematy poszczególnych spotkań są zawsze dobierane indywidualnie, w zależności od potrzeb lokalnych społeczności.  Majowy  Klub  Pacjenta  w  Rzeszowie  będzie  w  dużej  mierze  dotyczyć  problemów związanych z miażdżycą, jako jedną z głównych chorób cywilizacyjnych. Wysłuchać będzie można wykładu Wojciecha Kozłowskiego, chirurga naczyniowego pt. "Czym jest miażdżyca tętnic, jak jej zapobiegać  i  jak  ją  leczyć?",  a Barbara  Świetlik, Przewodnicząca  Rzeszowskiej  Okręgowej  Izby Pielęgniarek i Położnychopowie o tym, jak rozpoznać symptomy miażdżycy.Dopełnieniem agendy będzie prelekcja Rafała Śliża, rzecznika prasowego, pełnomocnika ds. kontaktów zewnętrznych Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Rzeszowie pt. „Profilaktyka to nie tylko badania, czyli słów kilka o tym jak nie chcemy być zdrowi”.Udział w spotkaniu jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszych rezerwacji
Dzień dobry,
4-6 maja 2023 roku odbyła się oficjalna wizyta jarosławskiej delegacji w partnerskim powiecie Salzland (Niemcy). Poniżej informacje do wykorzystania.
Uczestniczyli w niej: Starosta Jarosławski Stanisław Kłopot, Członek Zarządu Powiatu Marek Sobolewski, p.o. Naczelnika Wydziału Rozwoju i Promocji Powiatu Monika Maj-Lichończak oraz Mirosław Korzeń.
Głównym punktem wizyty było uroczyste otwarcie Centrum Informacji w Świętym Kręgu Pommelte Ringheiligtum Ringheiligtum Pömmelte, w czasie którego Starosta Powiatu Salzland Markus Bauer opowiedział historię powstania tego wyjątkowego historycznie miejsca.
W programie znalazły się również:
- Kasa Oszczędnościowa, Sparkasse
- Oczyszaczalnia ścieków, Saale Fuhne Ziethe
- Pasieka Edukacyjna Wyższej Szkoły Anhalt, Strenzfelder Campus Gärten
- Rynek Starego Miasta Bernburg Entdecken wraz z jego zabytkami
W czasie pobytu odbyło się wiele rozmów i spotkań dotyczących wymiany doświadczeń i propozycji na dalszą owocną współpracę pomiędzy Powiatem Jarosławskim, a Salzlandkreis.

Wielkie majowe ODKRYCIA CENOWE w Auchan08 maja 2023Najnowsza kampania sieci z myślą o świadomych i korzystnych wyborach klienta 
W sklepach Auchan Retail Polska trwa wieloformatowa kampania Wielkie majowe ODKRYCIA CENOWE - to kolejna inicjatywa sieci, wpisująca się w  politykę niskich cen realizowaną przez firmę z myślą o ochronie siły nabywczej polskiego konsumenta.  Akcja Trwająca miesiąc, od 27 kwietnia do 27 maja br. obejmuje różnorodne działania sprzedażowe i aktywności dla konsumentów, wspierane kampanią reklamową „Dbamy o Twój portfel” oraz projekty z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. 
 
Kampania, która trwa w naszych sklepach przez cały maj to projekt wyjątkowy z kilku względów. Przede wszystkim, co dziś jest szczególnie ważne, koncentruje się ona na zapewnieniu najlepszych cenowo ofert. Natomiast o szczególnym charakterze tej inicjatywy decyduje duża różnorodność podejmowanych przez nas działań i ich dynamika - każdego dnia oferujemy nowe promocje i angażujemy naszych klientów. W ramach kampanii wprowadziliśmy też wiele elementów, które pomagają w dokonywaniu przez klientów coraz bardziej świadomych wyborów, także w kontekście odpowiedzialności społecznej – mówi Hanna Bernatowicz, dyrektor komunikacji Auchan Retail Polska.
 
W ramach akcji Wielkie majowe ODKRYCIA CENOWE na klientów Auchan, przez cały miesiąc czekają wyjątkowe  oferty cenowe, codziennie na inny produkt. Obejmują one produkty spożywcze, kosmetyki, chemię gospodarczą, zabawki, artykuły sportowe, meble ogrodowe. Posiadacze karty Skarbonka robiąc zakupy w wybrane dni w maju w hipermarketach  i supermarketach Auchan otrzymają dodatkowo e-bon w wysokości 20 zł na kolejne zakupy. Osoby ze statusem Senior na karcie Skarbonka mogą liczyć na zniżkę 50% na dwa produkty.
O aktualnej w danym dniu promocji kupujący mogą dowiedzieć się na stronie Auchan.pl oraz ze specjalnie przygotowanego kalendarza ustawionego przy wejściu na halę sklepową. 
 
Do 14 maja br. klienci Auchan mogą wziąć udział w konkursie na przepis z produktami marki PEWNI DOBREGO. Nagrodą są warsztaty z Jolą Kleser, które odbędą się 3 czerwca br. w Pracowni Smaków w Katowicach.
 
Akcji Wielkie majowe ODKRYCIA CENOWE towarzyszą także ogólnopolskie i lokalne projekty z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, takie jak. sprzedaż maskotki Bobra Julka na rzecz Federacji Polskich Banków Żywności, czy akcja Gospodarki Obiegu Zamkniętego – zbiórka małego AGD w zamian za nasiona, która odbędzie się w dniach 19-20.05 br.
Akcji towarzyszy kampania informacyjna w telewizji i radiu – spoty pod hasłem „Dbamy o Twój portfel”, w Internecie oraz w gazetkach.
 
Akcja Wielkie majowe ODKRYCIA CENOWE potrwa do 27 maja br. 


FOTOGRAFIE W ARCHIWACH RODZINNYCH - ZAPROSZNIE NA BEZPŁATNE WARSZTATY 
Zapraszamy do udziału w otwartych szkoleniach „Fotografie w archiwach rodzinnych” poświęconych zagadnieniom z zakresu porządkowania, opisywania, zabezpieczania i digitalizacji fotografii znajdujących się w naszych domowych archiwach.
Zapewne większość z nas posiada w swoich domowych zbiorach cenne, rodzinne fotografie. Nie zawsze jednak wiemy jak z nimi postępować. Co zrobić by ocalić je od zapomnienia? Jak przedłużyć im życie? 
Na te i inne pytania w trakcie dwóch edycji warsztatów odpowiedzą specjaliści z Archiwum Państwowego w Rzeszowie.
 
--
Kiedy: 16 i 30 maja /wtorek/, godz. 11.00 - 13:00Gdzie: Archiwum Państwowe w Rzeszowie, ul. Władysława Warneńczyka 57
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
 
Wydarzenie na FB Galerii: https://www.facebook.com/events/955413545883105/955413559216437/?ref=newsfeed
 
--
Zgłoszenia oraz zasady rekrutacji:
Zapisy na szkolenia przyjmowane są wyłącznie w formie mailowej, na adres: warsztaty.gfmr@gmail.com. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o przesłanie zgłoszenia, podając w tytule maila swoje imię i nazwisko oraz wybrany termin szkolenia – 16 bądź 30 maja.
W treści maila należy podać również numer telefonu kontaktowego do osoby będącej uczestnikiem / uczestniczką zajęć.
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Wszelkie pytania prosimy kierować mailowo (warsztaty.gfmr@gmail.com) lub telefonicznie, dzwoniąc na numer (17) 748 11 05, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.
 
--
Prowadzący:
Leszek Mierzwa – pracownik Archiwum Państwowego w Rzeszowie od 1994 roku. Od 2000 roku kieruje Oddziałem ewidencji, opracowania i zabezpieczenia zasobu archiwalnego, w ramach którego porządkuje się i opracowuje fotografie.
Ewa Molisak – pracownik Archiwum Państwowego w Rzeszowie od 2005 roku. Zajmuje się m.in. porządkowaniem oraz opracowaniem fotografii oraz przygotowaniem materiałów archiwalnych do digitalizacji.
 
--
Organizator: Galeria Fotografii Miasta RzeszowaPartnerzy projektu: Archiwum Państwowe w Rzeszowie, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie.
 
--
Warsztaty będą fotografowane i filmowane w celu promocji, marketingu i ewaluacji projektu.
 
--
Wydarzenie jest częścią projektu „Cyfrowa Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa - utworzenie strony internetowej ze zbiorami fotograficznymi i pocztówkami”, realizowanego przez Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa w ramach programu Kultura Cyfrowa, ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
--
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.
 
#GFMR #na_pietrze #KulturaCyfrowa #ArchiwumGFMR #KulturaWRzeszowie

1212 MAJ O 14:00 – 13 MAJ O 20:00Mini Piknik Naukowy z okazji Dni Otwartych Funduszy EuropejskichPodkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz"Szczegółowe informacjeWydarzenie Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz"Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz"Czas trwania: 2 dniPubliczne  · Każdy na Facebooku i poza nimZ okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz" zaprasza w dniach 12-13 maja 2023 r. w godz. 14:00 – 20:00 na bezpłatny Mini Piknik Naukowy, gdzie dzieci i młodzież, ale także dorośli będą mieli okazję wziąć udział w interesujących warsztatach, zabawach edukacyjnych i aktywnościach naukowo-rekreacyjnych przygotowanych przez zespół PCN.📢👉Wściekły azot, kocioł czarownicy, kameleon, olbrzymie bańki mydlane, tęcze w probówkach, mega proca, obserwacje roślin i drobnych zwierząt zebranych z terenu wokół PCN pod mikroskopem biologicznym i mikroskopem stereoskopowym (binokularem), biologiczna pasta dla słonia z wykorzystaniem drożdży i nadtlenku wodoru, testowanie urządzeń Lego SPIKE, katamaran solarny Sunsailer, wystawa eksponatów naukowych, strefa wypoczynku i gastronomii to kilka z atrakcji, które będą czekały na zwiedzających.🟡Poza bezpłatnym Mini Piknikiem Naukowym, Strefa Ekspozycji Wewnętrznej w budynku PCN będzie funkcjonować odpłatnie w standardowych godzinach otwarcia.Utworzone nieopodal Rzeszowa Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz" to miejsce nieograniczonej przestrzeni dla umysłu, które daje tyle możliwości ile podpowie odważna wyobraźnia i niezaspokojona ciekawość odkrywcy. To miejsce dynamiczne i interaktywne, gdzie można do woli eksperymentować, testować, pytać, doświadczać i rozwijać naukowe zainteresowania. Służy do tego 200 interaktywnych eksponatów zgrupowanych w tematyczne wystawy oraz pracownie warsztatowe: Fablab, Robotyka, Biologia i Ekologia, Chemia.
Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz"... i wszystko staje się jasne!
Serdecznie zapraszamy!www.pcn.org.pl Pokaż mniej
ŚRODA O 11:00Jak prowadzić biznes bez papieru? zaprasza CięSzczegółowe informacjeWydarzenie Business City Lab i Urban Lab RzeszówPubliczne  · Każdy na Facebooku i poza nim🔜 Zapraszamy do udziału w cyklu spotkań z biznesem dla biznesu w ramach, którego będziemy poruszać najciekawsze wątki związane z rozwojem Twojej firmy.🔜 Pierwsze spotkanie odbędzie się 1️⃣0️⃣ maja br. o godz. 1️⃣1️⃣ w Urban Lab (ul. 3 Maja 13)Tematem przewodnim tego wydarzenia będzie ✒️ Jak prowadzić biznes bez papieru?Spotkanie poprowadzi 🤝 specjalista Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A. - Mateusz SZATAN.✅ Podczas spotkania omówione zostaną zagadnienia związane z kwalifikowanym podpisem elektronicznym, jego rodzajami oraz zasadami jego wykorzystania. Uczestnicy dowiedzą się również, jakie korzyści przynosi stosowanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego w obrocie gospodarczym oraz jakie zagrożenia mogą wynikać z jego niewłaściwego stosowania.Ponadto, podczas spotkania przedstawione zostaną praktyczne aspekty związane z wdrożeniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego w firmie, takie jak wybór odpowiedniego dostawcy, procedury bezpieczeństwa, integracja z systemami informatycznymi oraz obowiązki związane z przechowywaniem i archiwizowaniem dokumentów elektronicznych.Spotkanie ma na celu przybliżenie uczestnikom wiedzy na temat nowoczesnych technologii w biznesie oraz zachęcenie do wykorzystania ich w swojej działalności.🔜 Link do rejestracji: https://forms.office.com/e/EpvUdURvkZZapraszamy!Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.Centrum Innowacji Miejskich – Urban LabBiuro Ewidencji Działalności Gospodarczej i ZezwoleńPokaż mniej

ŚRODA O 18:00 – 19:00Bezpieczeństwo militarne Polski w warunkach zmieniającego się świataFacebook LiveTransmisja wideo na żywo jeszcze się nie rozpoczęłaObejrzenie transmisji wideo na żywo będzie możliwe, gdy rozpocznie ją gospodarz wydarzenia.Szczegółowe informacje1 godz.Wydarzenie Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w RzeszowiePubliczne  · Każdy na Facebooku i poza nim🤔 Jak kształtuje się bezpieczeństwo militarne Polski w warunkach zmieniającego się świata?📹 Na to i więcej pytań w rozmowie z Adamem Porębą odpowie znamienity ekspert!👨‍🏫 dr Tomasz Wójtowicz – politolog, doktor nauk o bezpieczeństwie. Absolwent Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, obecnie adiunkt w Instytucie Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.📖 Autor ponad 70 publikacji z zakresu bezpieczeństwa międzynarodowego, bezpieczeństwa militarnego, kultury strategicznej, współczesnych konfliktów zbrojnych oraz kolonizacji planety Mars. W 2021 roku ukazała się książka, której jest współautorem „Wojna dronów. Militarne wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych”.💻 Start transmisji już w środę 10 maja 2023 roku o godz. 18:00 na profilu Facebook #RODMRzeszów.👍 Kliknij "Wezmę udział" i nie przegap! Pokaż mniej


JUTRO O 18:00 – 21:00TAKA SZTUKA, RZE MIASTO l cykl wykładów z historii sztuki z elementami RzeszowaRzeszowskie PiwniceSzczegółowe informacjeWydarzenie Rzeszowskie PiwniceRzeszowskie PiwnicePubliczne  · Każdy na Facebooku i poza nimTAKA SZTUKA, RZE MIASTOZapraszamy na cykl wykładów poświęconych wybranym zagadnieniom z historii sztuki od prehistorii do czasów współczesnych z elementami Rzeszowa!Najważniejsze informacje:Cykl obejmuje sześć spotkań. Odbywać się będą co wtorek w Rzeszowskich Piwnicach, pierwszy z nich rozpocznie się 11 kwietnia, o godzinie 18:00, potrwają około 2,5 godziny. Na zakończenie cyklu przewidywany jest spacer ulicami miast. Wykłady będą praktycznym przewodnikiem po epokach i występujących w nich zjawiskach, przede wszystkim w odniesieniu do Rzeszowa, uświadomisz sobie, że sztuka otacza Cię każdego dnia, wystarczy wyjść „na miasto”.Cena🔹30 zł – bilet na jeden wykład🔹150 zł – bilet obejmujący cały cykl🎫 https://tiny.pl/w8g8vTematyka poszczególnych spotkań obejmuje zagadnienia z następujących epok:🔷 11.04.2023 r. – prehistoria i starożytność🎫https://tiny.pl/w8g8v
🔷18.04.2023 r. – średniowiecze🎫 https://tiny.pl/w8gs1
🔷25.04.2023 r. – renesans, barok i klasycyzm🎫https://tiny.pl/w8gsp
🔷09.05.2023 r. – wiek XIX (romantyzm, historyzm, realizm, impresjonizm, postimpresjonizm)🎫https://tiny.pl/w8gsk
🔷16.05.2023 r. – 1 poł. XX wieku (secesja, fowizm, ekspresjonizm, kubizm, futuryzm, abstrakcja, dadaizm, surrealizm, modernizm)🎫https://tiny.pl/w8gs6
🔷23.05.2023 r. – 2 poł. XX wieku (informel, pop-art, op-art, nowa figuracja, hiperrealizm, konceptualizm, realizm socjalistyczny, architektura współczesna)🎫https://tiny.pl/w8gsb
🔷30.05.2023 r. - spacer ulicami miasta - podsumowanie cykluDla kogo ?Spotkania kierowane są zarówno do miłośników sztuki, jak i do osób, które dopiero zamierzają rozpocząć swoją przygodę z tą dziedziną. Podczas wykładów w jasny i przystępny sposób zostanie przedstawiony linearny rozwój kierunków artystycznych w malarstwie, rzeźbie i architekturze, a także zostaną przedstawione te zjawiska, które Rzeszów posiada.Co zyskasz?🔹Dowiesz się, jak na przestrzeni dziejów zmieniała się koncepcja piękna oraz poznasz cechy stylowe każdej z epok, aby móc swobodnie poruszać się w ich zawiłej periodyzacji🔹Uświadomisz sobie, że sztuka nie jest abstrakcyjnym bytem zamkniętym we wspaniałych muzeach, kościołach czy pałacach, ale obcowaniem z nią każdego dnia w przestrzeń codziennego życia.🔹Podczas wykładów zostaną uwypuklone szczególne te zjawiska w sztuce, które pozostają żywe i aktualne w pejzażu architektonicznym naszego miasta, treści te będą obrazowane dziełami sztuki malarstwa, rzeźby i architektury z naszego „rzeszowskiego podwórka”.Często nie rozumiemy sztuki lub źle ją oceniamy, ponieważ nie znane są nam okoliczności jej powstania oraz specyfika różnego rodzaju uwarunkowań, które miały wpływ na ostateczny kształt dzieła. A tymczasem każde dzieło sztuki jest materialnym odzwierciedleniem czasów, w którym powstało i zapisem odczuć ludzi, którzy przeżywali swoje życie tak, jak my dzisiaj. Świadome obcowanie ze sztuką pozwala nam więc także lepiej poznać i zrozumieć samego siebie i świat, w którym żyjemy.Daj się zaprosić do pełnej emocji i wzruszeń podróży w czasie, aby przekonać się czy rację mieli Ci, którzy swego czasu stwierdzili, że sztuka to królowa wszystkich nauk przekazujących wiedzę wszystkim pokoleniom świata i jest cenniejsza niż złoto.🔹🔹🔹🔹🔹🔹🔹Spotkania poprowadzi Karolina Chomiczewska – historyk sztuki, italianistka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Autorka wielu opracowań konserwatorskich zabytków nieruchomych oraz artykułów i tekstów poświęconych architekturze rzeszowskiego modernizmu. Współpracowała z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki oraz Podkarpacką Regionalną Organizacją Turystyczną w zakresie tworzenia i popularyzacji odpowiednio: szlaku rzeszowskiego modernizmu i szlaku Centralnego Okręgu Przemysłowego w Rzeszowie. Przewodniczka po tychże szlakach. Pracuje w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków.


13 MAJ O 08:30 – 14 MAJ O 23:00Dni Otwarte Funduszy Europejskich. "Fundusze Europejskie - Bliżej niż myślisz"Muzeum Budownictwa Ludowego w SanokuSzczegółowe informacjeWydarzenie Fundusze Europejskie dla Podkarpacia, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku i PodkarpackieMuzeum Budownictwa Ludowego w SanokuCzas trwania: 2 dniPubliczne  · Każdy na Facebooku i poza nim💥 Zwiedzanie, warsztaty, zajęcia sportowe, koncerty i wiele innych ciekawych, bezpłatnych atrakcji! 💥To wszystko w Sanoku, 13 i 14 maja 2023, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich! ✅🟠 13.05.2023 (SOBOTA)➡️ Park Etnograficzny Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.⏰ 15.00- 18.00 warsztaty edukacyjne w obiektach Galicyjskiego Rynku na terenie Parku Etnograficznego (wraz z zapewnieniem drobnych upominków), zajęcia o określonych godzinach:🟢 Nie święci garnki lepią – zajęcia z gliną, warsztaty garncarskie - godz. 15.00.🟢 Kwiaty z bibuły – wykonywanie tradycyjnych ozdób z wykorzystaniem bibuły – godz. 16.00.🟢 Kuchnia bojkowska – warsztaty kulinarne, tradycyjne dania Bojków – godz. 17.00.🟢 Od ziarnka do chleba – warsztaty z tradycyjnego wypiekania chleba - godz. 18.00.⏰ 15.00 – 18.00 udostępnienie ekspozycji „Galicyjski Rynek” w Parku Etnograficznym Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.⏰ 15.00- 18.00 strefa zabaw dla dzieci, w tym kącik plastyczny, malowanie twarzy, dmuchańce, balonowe zoo.⏰ 15.00 – 19.00 pokazy pracy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Oddział Bieszczady.⏰ 15.00 – 19.00 warsztaty/ pokazy związane z ratownictwem medycznym w wykonaniu Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego oraz Straży Pożarnej.⏰ 16.00 „strefa fitness” z udziałem Instruktorów fitnessu. Na terenie Galicyjskiego Rynku, o określonych godzinach zostaną przeprowadzone ćwiczenia i zabawy sportowe dla wszystkich uczestników wydarzenia – godz.16.00 – 16.30, godz.18.00 – 18.30.⏰ 15.00 – 19.00 „strefa kulinarna” z udziałem Kół Gospodyń Wiejskich, prezentujących tradycyjne produkty i potrawy regionalne.⏰ 15.00 – 19.00 „strefa Funduszy Europejskich” - prezentacja beneficjentów Funduszy Europejskich.⏰ 16.00 – 20.00 Koncerty zespołów – Scena plenerowa na przedpolu Parku Etnograficznego.🎸 Wes Gałczyński & Power Train - początek godz. ~ 16.00.🎸 ŻMIJE - początek godz. ~ 17.30.🎸 ROCK AWAY - początek godz. ~19.00.➡️ Muzeum Historyczne Zamek w Sanoku⏰ 15.00 -Galeria Beksińskiego – wejścia z przewodnikiem o określonych godzinach: 15.00, 15.30. 16.00, 16.30, 17.00.„Podróż w czasie – dzień na średniowiecznym zamku” w ramach którego zrealizowane zostaną działania:🟢 Inscenizacja napadu rozbójników na zamek w Sanoku.🟢 Pokazy walk z udziałem grup rekonstrukcyjnych.🟢 Turnieje plebejskie – średniowieczne gry i zabawy dla dzieci i młodzieży.🟢 „Kat przy dybach”.🟢 „W stroju damy i rycerza” – przymierzanie stroju i ekwipunku.➡️ Spływy pontonowe „Zielony Ponton” obok lądowiska Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.⏰ 12.00, 13.00, 14.00 - spływy pontonowe po rzece San na odcinku Sanok-Dębna. Czas trwania spływu 1,5 – 2 h. zapewnienie transportu samochodowego Dębna - Sanok.➡️ Tyrolka przez rzekę San obok wejścia do Parku Etnograficznego Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.⏰ 12.00 – 17.00 zjazdy na tyrolce.➡️ Rynek w Sanoku⏰ 11.00 – 18.00 - Gra Miejska „Fundusze Europejskie – bliżej niż myślisz” z nagrodami dla uczestników.Uruchomienie gry Geocasching.➡️ Rodzinny Rajd Rowerowy⏰ 8.30 – 15.00 „Rodzinny Rajd Rowerowy z Funduszami Europejskimi”, na trasie Sanok- Zagórz – Poraż – Niebieszczany – Sanok. Start i Meta rajdu na terenie Parku Etnograficznego w Sanoku.Zapewnienie transportu publicznego na trasie: Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – Muzeum Historyczne🟠 14.05. 2023 (NIEDZIELA)➡️ Park Etnograficzny Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.⏰ 12.00 - 16.00 warsztaty edukacyjne w obiektach Galicyjskiego Rynku na terenie Parku Etnograficznego (wraz z zapewnieniem drobnych upominków), zajęcia o określonych godzinach:🟢 Makatki pędzlem malowane – tradycyjne wykonywanie makatek – godz. 12.00.🟢 Wycinanka żydowska – wykonywanie tradycyjnych ozdób żydowskich – godz. 13.00.🟢 Kuchnia łemkowska - warsztaty kulinarne, tradycyjne dania Łemków – godz. 14.00.🟢 Obyś cudze dzieci uczył – zajęcia z kaligrafii – godz. 15.00.🟢 Muzeum w obiektywie – warsztaty fotograficzne – godz. 16.00.⏰ 12.00 – 18.00 udostępnienie ekspozycji „Galicyjski Rynek” w Parku Etnograficznym Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.⏰ 12.00- 18.00 strefa zabaw dla dzieci, w tym kącik plastyczny, malowanie twarzy, dmuchańce, balonowe zoo.⏰ 12.00 – 16.00 pokazy pracy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Oddział Bieszczady.⏰ 12.00 – 16.00 warsztaty/ pokazy związane z ratownictwem medycznym w wykonaniu Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego oraz Straży Pożarnej.⏰ 13.00 – 16.00 warsztaty kulinarne „Czy znasz potrawy krajów Unii Europejskiej?” z blogerem/kucharzem Andrzejem Polanem: o określonych godzinach: 13.00, 14.00, 15.00 i 16.00.⏰ 12.00 – 18.00 „strefa kulinarna” z udziałem Kół Gospodyń Wiejskich, prezentujących tradycyjne produkty i potrawy regionalne.⏰ 12.00 – 18.00 „strefa Funduszy Europejskich” - prezentacja beneficjentów Funduszy Europejskich.⏰ 15.00 – 20.15 Koncerty zespołów – Scena plenerowa na przedpolu Parku Etnograficznego.🎸 KUFEL Band - początek godz. ~ 15.00 .🎸 ISKA & Band - początek godz. ~ 16.15.🎸 DOC. - początek godz. ~ 17.45.🎸 Dom o Zielonych Progach - początek godz. ~ 19.15.⏰ Przed występem zespołu DOC., około godziny 17:15 - tort „urodzinowy” z okazji jubileuszu 10-lecia Dni Otwartych Funduszy Europejskich oraz urodzinowe ciasteczka dla uczestników wydarzenia – Scena na Przedpolu Parku Etnograficznego.➡️ Muzeum Historyczne Zamek w Sanoku.⏰ 12.00 - Galeria Beksińskiego – wejścia z przewodnikiem o określonych godzinach: 12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14,00, 14.30, 15.00, 15.30, 16.00, 16,30, 17,00.„Podróż w czasie – dzień na średniowiecznym zamku” w ramach którego zrealizowane zostaną działania:🟢 Turnieje plebejskie – średniowieczne gry i zabawy dla dzieci i młodzieży.🟢 „W stroju damy i rycerza” – przymierzanie stroju i ekwipunku wraz z fotobudką.➡️ Spływy pontonowe „Zielony Ponton” obok lądowiska Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.⏰ 12.00, 13.00, 14.00 - spływy pontonowe po rzece San na odcinku Sanok-Dębna. Czas trwania spływu 1,5 – 2 h. zapewnienie transportu samochodowego Dębna - Sanok.➡️ Tyrolka przez rzekę San obok wejścia do Parku etnograficznego Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.⏰ 12.00 – 17.00 zjazdy na tyrolce.Zapewnienie transportu publicznego na trasie: Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku – Muzeum Historyczne.Materiały prezentujące przygotowane atrakcje będą ukazywały się w dyskusji oraz na profilu Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku ✅Serdecznie zapraszamy! Pokaż mniejSanok

SOBOTA O 16:00DOKUMENTALNI. FOTOGRAFOWIE RZESZOWSZCZYZNY / WERNISAŻ WYSTAWY / NOC MUZEÓW 2023GFMR Galeria Fotografii Miasta RzeszowaSzczegółowe informacjeWydarzenie GFMR Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i DokumentalniGFMR Galeria Fotografii Miasta RzeszowaPubliczne  · Każdy na Facebooku i poza nimDOKUMENTALNI. FOTOGRAFOWIE RZESZOWSZCZYZNY to tytuł pierwszej tak dużej, zbiorowej wystawy fotografii dokumentalnej rzeszowskiego środowiska fotograficznego, na którą składają się prace blisko sześćdziesięciu autorek i autorów, począwszy od drugiej połowy lat sześćdziesiątych XX w. aż do współczesności.Ponad 200 starannie wyselekcjonowanych fotografii jest dość wyjątkową próbą zestawienia ze sobą historii z teraźniejszością; znakomitych, czarno-białych prac z czasów Rzeszowskiego Towarzystwa Fotograficznego, dla których przeciwwagą i odniesieniem stały się kadry wykonane współcześnie, nie tylko w Rzeszowie czy na Podkarpaciu, ale również poza granicami Polski.Wystawie towarzyszyć będzie premiera katalogu pod tym samym tytułem, zawierającego wybrane fotografie oraz krótkie biogramy wszystkich fotografek i fotografów, których prace są prezentowane na ekspozycji.Wydawnictwo zostało sfinansowane ze środków Gminy Miasto Rzeszów.
—Wernisaż: 13 maja 2023 / sobota / Noc Muzeów w RzeszowieOtwarcie wystawy:16:00 / Galeria Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie / ul. Okrzei 717:00 / Galeria Nierzeczywista RSF / ul. Matejki 1018:00 / Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa / ul. 3 Maja 919:00 / Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie / ul. Zamkowa 4Wystawa będzie prezentowana dla wszystkich zainteresowanych w czterech różnych lokalizacjach Rzeszowa, w godzinach pracy poszczególnych Instytucji:Galeria WDK w Rzeszowie - ekspozycja do 22 majaGaleria Nierzeczywista RSF - ekspozycja do 20 majaGaleria Fotografii Miasta Rzeszowa - ekspozycja do 10 czerwcaMuzeum Diecezjalne w Rzeszowie - ekspozycja do 16 czerwcaW dniu otwarcia wystawa będzie dostępna do zwiedzania do godziny 00:00. Wstęp wolny.
—Dokumentalni – obrazy ulotnego życia(fragmenty tekstu z albumu pt. „Dokumentalni. Fotografowie Rzeszowszczyzny”)
(...) Na wystawie (...) prezentowana jest głównie fotografia dokumentalna, reportażowa, prasowa i medialna oraz portrety, pejzaże i oryginalne obiekty (np. opuszczone i popadające w ruinę miejsca kultu, zabytki, zakłady przemysłowe). Ideą twórców projektu było pokazanie zdjęć, (...) których głównym celem nie jest kreowanie wartości estetycznych, ekspresja autorskich emocji czy subiektywny wyraz. Takich efektów dokumentalni starają się unikać.(...) Podkarpaccy dokumentalni kultywują paradygmat fotografii, która stara się być maksymalnie wiernym, szczerym i spontanicznym odbiciem rzeczywistości, świadectwem czasu, śladem (nie tylko) ludzkich losów. Można ich także nazwać realistami, bowiem tworzą wedle zasady twórcy powieści realistycznej, Stendhala, fotografie będące „lustrami przechadzającymi się po gościńcu”. Ten „gościniec” we współczesnej postaci: miejskich ulic, szos, torów, pielgrzymkowych szlaków, polnych i leśnych ścieżek, jest jednym z częściej pojawiających się motywów zdjęć dokumentalnych.(...) Oglądamy wybrane zdjęcia mistrzów rzeszowskiej i podkarpackiej fotografii, z których kilku nie ma już wśród nas (Janusza Witowicza, Jerzego Wygody, Wojciecha Preisnera). Na przedstawionych (...) fotografiach odnajdziemy odpryski historycznych wydarzeń – życia w późnym PRL-u, rewolucji Solidarności, okresy stanu wojennego i początków III RP, echa papieskich wizyt w Rzeszowie, Tarnowie i Częstochowie – po reminiscencje wojny w Ukrainie, przedstawiające trafiających do naszego regionu wojennych uchodźców.Rzeszowscy i podkarpaccy dokumentalni podróżują w różne zakątki swojej małej ojczyzny, uwieczniają: chasydów w Leżajsku, pochody straży grobowej (tzw. Turków), bieszczadzkich węglarzy, rzadkie zawody i zajęcia. Wędrują po świecie, dokumentując egzotyczne w przedstawionych realiach, ale niejednokrotnie podobne w swej istocie życie codzienne: mieszkańców Nowego Jorku i Bałkanów, Irlandczyków, Holendrów i Ukraińców.(...) Dokumentalni utrwalili przemijające, wywołujące uczucia nostalgii obrazy minionego świata (Rzeszowa, Podkarpacia, Polski i różnych zakątków globu) oraz stworzyli przekonująco prawdziwy obraz społeczeństwa (rodziny ludzkiej) z drugiej połowy XX i początku XXI wieku.
Magdalena Rabizo-Birek, prof. UR
—Inicjator i kurator wystawy: Michał DrozdOrganizatorzy: Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne, Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie.Partnerzy: Rzeszów Stolica Innowacji, Grupa Dokumentalni, Rzeszowska Akademia Fotografii.Patroni medialni: Polskie Radio Rzeszów, TVP3 Rzeszów, Fototapeta, Kwartalnik Fotografia.Patronat honorowy: Prezydent Miasta Rzeszowa, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

WTOREK, 16 MAJA 2023 O 18:00 – 19:00Społeczności energetyczne jako fundament transformacji energetycznejFacebook LiveTransmisja wideo na żywo jeszcze się nie rozpoczęłaObejrzenie transmisji wideo na żywo będzie możliwe, gdy rozpocznie ją gospodarz wydarzenia.Szczegółowe informacje1 godz.Wydarzenie Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w RzeszowiePubliczne  · Każdy na Facebooku i poza nim🤔 Czym są społeczności energetyczne (klaster energii, spółdzielnia energetyczna, European Green Deal, ślad węglowy)?🤔 Jak ma wyglądać rozproszona energetyka (różne źródła wytwórcze, lokalne rynki energii, ulgi na dystrybucji, magazyny energii)?📹 Na to i więcej pytań w rozmowie z Adamem Porębą odpowie znamienity ekspert!👨‍🏫 Artur J. Tyński - prawnik, analityk ds. polityk klimatycznych. Koordynator Klastrów Energii w Grupie XOOG. Doktorant na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w obszarze nauk prawnych, absolwent Kolegium Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych UŚ: prawo i filozofii. Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Współpracownik Instytutu Jagiellońskiego oraz Instytutu Roździeńskiego.📖 Zainteresowania branżowe: analiza regulacyjna, analiza polityk klimatycznych, prawo energetyczne, prawo atomowe, prawo publiczne gospodarcze, społeczności energetyczne, ESG.💻 Start transmisji już we wtorek 18 maja 2023 roku o godz. 18:00 na profilu Facebook #RODMRzeszów.👍 Kliknij "Wezmę udział" i nie przegap! Pokaż mniej

PONIEDZIAŁEK, 19 CZERWCA 2023 O 16:45AZERBEJDŻAN PERSPEKTYWA PRZEMIANWydarzenie onlineSzczegółowe informacjeWydarzenie Kavkaz - Przeszłość Teraźniejszość PrzyszłośćPubliczne  · Każdy na Facebooku i poza nimAZERBEJDŻAN PERSPEKTYWA PRZEMIANOnline (Zoom)Bartłomiej KRZYSZTAN/ Instytut Studiów Politycznych Polska Akademia NaukKonrad ZASZTOWT/ Uniwersytet WarszawskiSzymon KARDAŚ/ European Council on Foreign RelationsAneta STRZEMŻALSKA/ Uniwersytet WarszawskiModerator:Dariusz POPEK/ KAUKAZ-PRZESZŁOŚĆ-TERAŹNIEJSZOŚĆ-PRZYSZŁOŚĆ
Termin: 19.06.2023 r. godz. 16:45-18:15https://zoom.us/j/96695372597... https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fzoom.us%2Fj%2F96695372597%3Fpwd%3DRWhRajNNcUEwQkFrc0o5Wnpydm52UT09%26fbclid%3DIwAR2ByXm2Zf-DFDS3Ibjzx_BLjdxzlJWtCgTEoxci73OgHqWYSkMbCu0Mmu0&h=AT2MSpa9zYyGn9UeTZ0a5YXZk7W9c1iTtxzDh5OreM9uzaY13pToCMhgang2Uq6Xzmf-zaMHtglLOA0up38bP_Ca7QuGNOYUKzP5vsk9PrqnV87TteM_gCk2aZg7YDEaSExP&__tn__=q&c[0]=AT3Igk_9vUWCUHttkzvuwSJVZbdwCHhnw7UOiAWraPPtslATrKS56BnqiucFwzMfSQmvZ8J2nKKlBFxygdd9VbcM-LiGgEuYXQAqd5fF3-CwICj5NwHo5ScRmjQ_lcfzMiT_-4CzwF9Rl3f679rSdjb1oCP0

https://zoom.us/j/96695372597?pwd=RWhRajNNcUEwQkFrc0o5Wnpydm52UT09&

Organizator:KAUKAZ-Przeszłość-Teraźniejszość-Przyszłośćczasopismo naukowe Uniwersytetu Rzeszowskiego Pokaż mniejOnline

 

Korzystamy z plików cookies i umożliwiamy zamieszczanie ich stronom trzecim. Pliki cookies ułatwiają korzystanie z naszych serwisów. Uznajemy, że kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę.

Więcej o plikach cookies można dowiedzieć się na uruchomionej przez IAB Polska stronie: http://wszystkoociasteczkach.pl.

Zamknij