Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP

Przejście graniczne w Budomierzu ma już nowy skaner RTG

Opublikowano: 2022-07-13 12:02:53, przez: admin, w kategorii: Region

PODKARPACKIE. „To jedno z najnowocześniejszych tego typu urządzeń na granicy Unii Europejskiej” - chwali się Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

Obraz ze skanera RTG. Samochód na lawecie ma ukryte w oponach papierosy

Obraz ze skanera RTG. Samochód na lawecie ma ukryte w oponach papierosy

 

Przetarg na zakup skanera Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie ogłosiła jeszcze końcem 2020 r. Wpłynęła wówczas tylko jedna oferta, firmy Nuctech Warsaw Company Limited, która zaoferowała za realizację zamówienia 13 068 888 zł.

 

Nie chodziło jednak tylko o samą dostawę urządzenia do prześwietlania pojazdów. Zamówienie Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie obejmowało m.in. wykonanie dokumentacji projektowej planowanej inwestycji, budowę obiektów na terenie przejścia, dostawę i montaż stacjonarnego urządzenia rentgenowskiego wraz z niezbędnym oprogramowaniem i licencjami na zainstalowane programy komputerowe oraz późniejsze przeszkolenie personelu.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

 

Fundusze na całą inwestycję pochodziły z budżetu państwa, w ramach wieloletniego programu modernizacji Krajowej Administracji Skarbowej.

 

Nowy skaner umożliwia kontrolę samochodów osobowych i ciężarowych, busów, autokarów, ładunków cargo. Urządzenie jest wyposażone w wysokoenergetyczny akcelerator, dzięki któremu funkcjonariusze KAS będą mogli bezpiecznie prześwietlać towary przemieszczające się przez granicę.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

Jest to już czwarte wielkogabarytowe, stacjonarne urządzenie RTG w Izbie Administracji Skarbowej w Rzeszowie. Uzupełnia system skanerów, które działają na drogowych przejściach granicznych w Medyce i Korczowej oraz na kolejowym przejściu granicznym w Przemyślu. Uzupełnieniem stacjonarnych urządzeń RTG są 2 mobilne skanery do prześwietlania pojazdów, wykorzystywane przez funkcjonariuszy Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu w trakcie działań kontrolnych prowadzonych poza obrębem przejść granicznych.