Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP

Recesja powstrzyma wzrost cen paliw?

Opublikowano: 2022-05-17 19:00:10, przez: admin, w kategorii: Opinie

Płytka recesja staje się coraz bardziej realna. Prawdopodobne jest, że spadną ceny ropy. Jednak polska waluta jest słaba i podczas wakacji benzyna będzie droga.

Fot. Pixabay/CC0

Fot. Pixabay/CC0

 

Rynek długo testuje już kluczowy poziom 100 USD za baryłkę, zarówno ropy brent jak i WTI.

W połowie maja ropa brent wprawdzie podrożała do 115 USD, a WTI do 112 USD, co jednak nie powinno sugerować dalszych wzrostów. Bardzo duża niepewność dotyczy przyszłej podaży, ponieważ UE cały czas planuje wprowadzić embargo na import ropy naftowej z Rosji. Jednak wpływ tych sankcji na ceny prawdopodobnie będzie jednak krótkoterminowy i ograniczony, w przeciwieństwie do tego czego początkowo spodziewał się rynek.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

- To jest jednak dobra informacja dla konsumentów bo wzrosty cen ropy mogą już okazać się ograniczone ze względu na recesję, która może nadejść z Chin z powodu pandemii – mówi Michał Stajniak, ekspert XTB. – Dane gospodarcze z Chin są fatalne, ale nie są jednoznaczne ze względu na wysoką w ocenie tego państwa inflację konsumencką, która jest już na poziomie 2%.

Perspektywy gospodarcze zaczęły psuć się na całym świecie. Przykładem Wielka Brytania, gdzie spodziewany jest spadek PKB. Dlatego popyt na ropę w tym roku prawdopodobnie nie powróci do poziomów sprzed covidu.

Powodów, aby ropa kosztowała poniżej 100 USD jest więcej:

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

- Jeżeli rynek akcji zaliczy dalsze spadki jednocześnie powinno to dotyczyć cen ropy naftowej – ocenia ekspert XTB. – Nie widzę jednak szans, aby ceny ropy spadły poniżej 90 USD za baryłkę, a wiec nadal będą dość wysokie.

Konsumenci w Polsce nie powinni spodziewać się kilkutygodniowych obniżek cen na stacjach paliw. Przede wszystkim ze względu na słabość złotego wobec dolara.

- Jest jedynie szansa, że krótkoterminowo ceny na polskich stacjach paliw spadną o 10-20 groszy, jednak jesteśmy już blisko okresu wakacyjnego, a więc za kilka tygodni powrócą do obecnego poziomu – dodaje M.Stajniak. - Podczas wakacji cena 7 zł za litr Pb95 powinna stać się powszechnością.

MarketNews24  

Więcej o: recesja, paliwa