Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP

Chasydzi odwiedzili Leżajsk

Opublikowano: 2022-02-23 00:45:35, przez: admin, w kategorii: Region

LEŻAJSK, JASIONKA. Po dwóch sezonach przerwy, na Podkarpacie wrócili chasydzi, którzy trzema czarterami samolotami linii Smartwings przylecieli na pierwszą część uroczystości z okazji 235. rocznicy śmierci cadyka Elimelecha.

Fot. Waldemar MazgajChasydzi odwiedzili LeżajskChasydzi odwiedzili LeżajskChasydzi odwiedzili Leżajsk
Chasydzi odwiedzili LeżajskChasydzi odwiedzili LeżajskChasydzi odwiedzili LeżajskChasydzi odwiedzili Leżajsk
Chasydzi odwiedzili LeżajskChasydzi odwiedzili LeżajskChasydzi odwiedzili Leżajsk
Fot. Waldemar Mazgaj

Fot. Waldemar Mazgaj

 

Prosto z portu lotniczego w Jasionce Żydzi jadą do Leżajska. Modlą się tutaj przy grobowcu cadyka (lidera religijnego tej gałęzi judaizmu), tzw. ohelu. Wierzą, że Elimelech w rocznicę śmierci (zmarł 11 marca 1787 r.) zstępuje z nieba i zabiera do Boga ich prośby. Zapisują je więc na karteczkach zwanych kwitełe i składają przy grobie. Modlitwom towarzyszą tradycyjne tańce i śpiewanie psalmów.

 

Chasydzi przed modlitwą obmywają się w mykwie, czyli specjalnej łaźni, natomiast kobiety zbierają się w osobnym, specjalnie dla nich wydzielonym pomieszczeniu, znajdującym się także na kirkucie - żydowskim cmentarzu.

 

Po zakończonych modłach, które trwają do 3 godzin, jedzą zaś koszerny posiłek, składający się m.in. ze stosownie przyrządzonego mięsa wołowego, ryb, jajek, owoców i warzyw.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

 

W nocy z wtorku na środę samoloty odleciały do Tel Awiwu.

 

Dzisiejszy przyjazd ponad 500 chasydów w trzech samolotach czarterowych Boeing 737-800 jest tylko zapowiedzią co najmniej dwa razy większego przylotu Żydów za cztery tygodnie. Dwukrotnie obchodzenie rocznicy śmierci cadyka ma natomiast związek ze specyfiką żydowskiego kalendarza. Elimelech zmarł w miesiącu adar, który przypada mniej więcej w naszym marcu. Ale co dwa-trzy lata miesiąc adar występuje dwa razy, stąd pielgrzymki chasydów w dwóch terminach.

 

Legendarny Elimelech był jednym z trzech najbardziej znanych cadyków dawnej Polski. Zasłynął jako uzdrowiciel dusz i ciał oraz najbardziej aktywny głosiciel chasydyzmu. Głosił, że Bogu można służyć nie tylko poprzez wypełnianie prawa i modlitwę, ale także przez codzienne obowiązki. Przypisuje mu się liczne cuda.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

Pierwszy ohel cadyka Elimelecha powstał w XIX w. W czasie II wojny światowej Niemcy zniszczyli nagrobek. W latach 60. XX w. ohel odbudowano. Obecny składa się z trzech części: centralnej z oryginalną macewą z 1776 r. oraz dwóch pomieszczeń - dla kobiet i mężczyzn.