Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP

Zakończyła się budowa uniwersyteckiego Interdyscyplinarnego Centrum Badań Przedklinicznych i Klinicznych

Opublikowano: 2021-01-12 21:07:51, przez: admin, w kategorii: Inwestycje

RZESZÓW, WERYNIA. Inwestycja kosztowała 10 455 000 zł. Wykonawcą była firma Bimat z Rzeszowa.\n

Zakończyła się budowa uniwersyteckiego Interdyscyplinarnego Centrum Badań Przedklinicznych i KlinicznychZakończyła się budowa uniwersyteckiego Interdyscyplinarnego Centrum Badań Przedklinicznych i Klinicznych
Zakończyła się budowa uniwersyteckiego Interdyscyplinarnego Centrum Badań Przedklinicznych i Klinicznych

 

Budowa nowego obiektu laboratoryjnego Uniwersytetu Rzeszowskiego trwała ok. 1,5 roku. Sam przetarg na wykonawcę inwestycji chwilę potrwał. Udało się go wyłonić dopiero w drugim postępowaniu. Ostatecznie została nim rzeszowska firma Bimat. I to ona kilka dni temu na swojej firmowej stronie poinformowała o zakończeniu realizacji projektu.

Nowo wybudowane Centrum Przedkliniczne i Kliniczne jest wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia służące do utrzymywania aż 4 gatunków zwierząt laboratoryjnych (mysz, szczur, królik i świnia) oraz do przeprowadzania badań in vivo w wysokiej klasie czystości.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Centrum posiada też infrastrukturę umożliwiającą realizację wielokierunkowych i kompleksowych badań z zakresu wiedzy medycznej, biotechnologicznej i żywieniowej. W budynku będą prowadzone badania nie tylko na rynku lokalnym, ale również w skali krajowej i światowej co powinno przyczynić się do wzmocnienia potencjału badawczego Uniwersytetu Rzeszowskiego.

To jednak nie koniec. Uczelnia ogłosiła właśnie kolejny przetarg na zakup dodatkowej aparatury: aparat ultrasonograficzny oraz cyfrowy aparat rentgenowski z ramieniem C, termoblok z adapterami, skaningowy kalorymetr różnicowy, inkubator z atmosferą CO2 z generatorem PEM.

Koszt zakupu tych urządzeń sama uczelnia szacuje na blisko 1,63 mln zł.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

Na realizację projektu uniwersytet otrzymał dotację w wysokości 12 mln zł. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 - 2020; Oś Priorytetowa i Konkurencyjna i Innowacyjna Gospodarka. Projekt realizowany jest w konsorcjum naukowym z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Wartość całego projektu szacowana jest na 17-18 mln zł.