Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP

Ropa najtańsza od czterech lat, spadną ceny na stacjach paliw

Opublikowano: 2020-03-14 11:09:52, przez: admin, w kategorii: Opinie

Cena ropy brent jest najniższa od stycznia 2016 r., gdy za baryłkę płacono poniżej 29 USD. Cena ropy brent znalazła się na poziomie 32 USD za baryłkę. Natomiast ropy WTI oscyluje wokół 31 USD.

Fot. Pixabay/CC0

Fot. Pixabay/CC0

 

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

- Popyt maleje bo mniejszy jest ruch pasażerski, co dla mało elastycznego rynku ropy oznacza silną presję na spadek cen, a krajom OPEC+ nie udało się osiągnąć porozumienia o ograniczeniu produkcji, ponieważ nie zgodziła się na to Rosja – mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Nie wiadomo czy Rosji chodzi o zwykłą walkę o rynek, czy tez o zduszenie amerykańskiej produkcji ropy z gazu łupkowego.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

Porozumienie w ramach OPEC+ zostało zerwane, a Arabia Saudyjska zdecydowała się na wojnę cenową. W reakcji na to zdarzenie w ciągu jednego dnia ropa potaniała o ponad 30 proc. i ropa brent kosztowała w okolicach 35 USD za baryłkę.

- Ropa kosztuję połowę tego, co w pierwszych dniach stycznia. Co to oznacza? Zyskają konsumenci, zwłaszcza w krajach najbardziej dotkniętych koronawirusem – komentuje ekspert XTB. – Ciekawe, jak zareaguje Donald Trump, który prawdopodobnie będzie chciał bronić interesu producentów ropy z gazu łupkowego.

MarketNews24