Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP

Spadek cen surowców wywołany eskalacją wojen handlowych

Opublikowano: 2019-05-11 12:33:08, przez: admin, w kategorii: Opinie

Eskalacja wojen handlowych wydaje się nieunikniona. Piątkowe rozmowy nie przyniosły przełomu. Rynki zareagowały spadkiem cen ważnych surowców.

Fot. Pixabay/CC0

Fot. Pixabay/CC0

 

W piątek rano USA wprowadziły podwyżkę karnych ceł na chiński eksport wart 200 mld USD rocznie, z 10 do 25 proc. Pekin wyraził ubolewanie z powodu tej decyzji i zapowiedział użycie „koniecznych środków odwetowych”, ale nie wyjaśnił, jakie konkretnie kroki zostaną podjęte. Tego samego dnia, po zakończeniu rozmów handlowych w Waszyngtonie, pełnomocnik USA ds. handlu R. Lighthizer poinformował, że prezydent Donald Trump polecił „rozpocząć procedurę podniesienia ceł na praktycznie cały pozostały import z Chin o wartości 300 mld dolarów”. Ostateczna decyzja w tej sprawie jednak jeszcze nie zapadła.

 

- Skutki eskalacji konfliktu będą fatalne dla chińskiej gospodarki, a to oznacza spadek popytu z Chin na wiele ważnych surowców - mówi Michał Stajniak, ekspert XTB.

 

Przed kilkoma miesiącami miedź kosztowała 6 500 USD za tonę. Już przed piątkowym fiaskiem rozmów USA-Chiny cena spadła do 6 160 USD.

 

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

- I należy się spodziewać cen poniżej 6 tys. Dolarów - ocenia ekspert XTB.

 

Na cenie bardzo straciła soja, która na przełomie roku kosztowała ponad 900 centów za buszel. Mamy spadek do 830 centów.

 

Przed czwartkowo-piątkowymi rozmowami zaczęła tanieć ropa naftowa. Piątkowe decyzje nie pogłębiły tendencji spadkowej, bo inwestorzy przewidywali efekty negocjacji, dla nich najważniejszy był wcześniejszy wpis D.Trumpa na Twitterze o podwyżce ceł. Ropa naftowa brent kosztuje ok. 70 USD za baryłkę. Spadki cen prawdopodobnie dopiero przed nami.

 

MarketNews24. Więcej w filmie poniżej

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości