Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP

Paliwa na stacjach Orlen nie braknie

Opublikowano: 2019-04-25 09:06:25, przez: admin, w kategorii: Firmy

​W związku z czasowym wstrzymaniem przez PERN S.A. dostaw ropy naftowej z Rosji systemem rurociągów tranzytowych „Przyjaźń” do Zakładu Produkcyjnego w Płocku Polski Koncern Naftowy Orlen informuje, że dostawy na stacje paliw są niezmienne.

Fot. Orlen

Fot. Orlen

 

Koncern może też cały czas prowadzić produkcję. Jest to możliwe dzięki zgromadzonym znacznym zapasom surowca i dywersyfikacji źródeł dostaw ropy naftowej .

 

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Poziom przerobu ropy naftowej w Zakładzie Produkcyjnym PKN Orlen w Płocku, mimo wstrzymania dostaw rosyjskiej ropy typu REBCO (Russian Export Blend Crude Oil), nie zmienił się. Do czasu przywrócenia dostaw rurociągiem „Przyjaźń” do Zakładu Produkcyjnego w Płocku, Orlen będzie sprowadzał ropę do Gdańska, a następnie naftociągiem do Płocka, realizując kontrakt długoterminowy z Saudi Aramco Oil Company oraz zakupy w formule spot. Kontrakty długoterminowe z Rosneft Oil Company (Rosnieft – państwowy koncern rosyjski) oraz Tatneft Europe AG (szwajcarska spółka koncernu Tatnieft, kontrolowanego przez rząd rosyjskiego Tatarstanu) nie będą realizowane.

 

PKN Orlen informuje, że jest przygotowany do realizacji alternatywnych dostaw ropy naftowej. Dzięki realizowanej polityce dywersyfikacji kierunków dostaw prowadzonej przez Grupę Orlen aktualnie prawie 50% ropy naftowej kupowanej przez PKN Orlen do Zakładu Produkcyjnego w Płocku pochodzi z innych kierunków niż rosyjski, tj. z Norwegii, Angoli, Nigerii i Arabii Saudyjskiej.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

Obecnie nie ma ryzyka konieczności ograniczenia produkcji ze względu na zatrzymanie dostaw surowca rurociągiem „Przyjaźń”.