Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Nowe połączenia z polskich lotnisk. Jasionka na tle kraju

Opublikowano: 2018-10-28 21:20:58, przez: admin, w kategorii: Biznes

W rozpoczynającym się sezonie do wyboru jest 441 regularnych połączeń, w tym 28 nowości.

Więcej pasażerów i więcej połączeń na lotnisku Rzeszów-Jasionka

 

Portal Tanie-Loty.pl zebrał dane dotyczące zimowego rozkładu lotów z 14 polskich lotnisk. Tegoroczna zimowa siatka połączeń nie będzie tak bogata w nowe trasy jak w poprzednich latach. Mimo to, nie zabraknie ciekawych połączeń Wizzaira, Lotu i innych przewoźników. Nowy rozkład lotów wchodzi w nocy z soboty 27 października na niedzielę 28 października i będzie obowiązywać do 26 marca 2019 roku.

 

Przewoźnicy wprowadzili kilka naprawdę interesujących nowości, które powinny cieszyć się zainteresowaniem podróżnych. Ryanair poleci z Krakowa i Warszawy Modlin do Ammanu. Wizz Air zainauguruje loty do Marrakeszu z Lotniska Chopina. W sezonie zimowym na lotnisku w Warszawie pojawi się też easyJet z czterema nowymi połączeniami do Londynu, Genewy, Bazylei i Berlina. Krakowskie lotnisko zyska aż trzech nowych przewoźników. Będą to Laudamotion, Blue Air i Transavia. Ryanair poleci do Kijowa aż z sześciu portów lotniczych, a dzięki LOT będzie możliwość bezpośrednich lotów z Warszawy i Katowic do Turynu. Rejsy Warszawa-Turyn to pierwsze połączenie LOT-u między tymi miastami, zaś na trasę Katowice-Turyn polski przewoźnik wraca po kilkunastu latach.

 

- Niestety dynamika wzrostu na polskich lotniskach wyraźnie zmalała. W zeszłorocznym sezonie zimowym podróżni mieli do dyspozycji aż 460 połączeń. Ten sezon to 19 połączeń mniej i tylko 29 nowości, ale kilka z nich może okazać się hitami jak Turyn, Marrakesz czy Amman – mówi Anna Pustizzi, redaktor prowadząca Tanie-Loty.pl.

 

29 nowości z polskich lotnisk na sezon zimowy 2018/2019

 

Kraków – 9 nowości (Turyn, Londyn Luton, Leeds, Tel Awiw, Wiedeń, Eindhoven, Amman, Kijów i Lwów)

Warszawa Lotnisko Chopina – 8 nowości (Marrakesz, Londyn City, Londyn Gatwick, Wiedeń, Genewa, Bazylea, Berlin, Turyn)

Warszawa Modlin – 3 nowości (Amman, Kijów, Lwów)

Wrocław – 3 nowości (Kijów, Charków, Bruksela)

Gdańsk – 3 nowości (Charków, Kijów, Helsinki)

Poznań – 1 nowość (Kijów)

Katowice – 1 nowość (Turyn)

Bydgoszcz – 1 nowość (Kijów)

Zestawienie Tanie-Loty.pl

 

Najwięcej połączeń z Lotniska Chopina

 

Bezpośrednie połączenia z Marokiem oraz z dwoma lotniskami w stolicy Anglii, a także nowy przewoźnik – to główne zmiany w najświeższym rozkładzie, który będzie obowiązywał w stołecznym porcie w sezonie zimowym.

 

Zimą 2019 pojawią się 3 nowe trasy regularne z Lotniska Chopina – do Marrakeszu (WizzAir) oraz na lotniska Londyn City (PLL LOT) i Londyn Gatwick (easyJet). To ostatnie połączenie oznacza, że w warszawskim porcie pojawią się nowe, brytyjskie linie lotnicze.

 

Piotr Rudzki Specjalista ds. komunikacji zewnętrznej z Lotniska Chopina:

 

Dzięki easyJet będzie można wybrać się ze stolicy Polski (od 31 października 2018 r.), poza wspomnianymi już londyńskimi kierunkami, także do Genewy, Bazylei i na Berlin Tegel. Dodatkowo WizzAir 28 października uruchomi połączenie z Wiedniem, a LOT – od 29 grudnia 2018 r. – zaproponuje kurs na Turyn.

 

Jakie jeszcze zmiany zajdą zimą 2019 na Lotnisku Chopina? Przede wszystkim warto podkreślić zwiększenie przez LOT i Turkish Airlines liczby rotacji na trasie Warszawa – Stambuł. Polski przewoźnik rozszerzy ich liczbę z 5 do 12, natomiast tureckie linie dodadzą od 3 listopada do istniejących pięciu szóstą, sobotnią, realizowaną przez szerokokadłubowy A330.

 

Ciekawą propozycję dla pasażerów korzystających zimą 2019 z warszawskiego portu mają także Qatar Airways. Katarskie linie, 28 października 2018, zmieniają wykorzystywany dotychczas na jednej rotacji samolot A320 na Boeinga 787.

 

Łącznie zimą 2018/2019 Lotnisko Chopina będzie oferowało 114 tras regularnych – w tym 8 nowych połączeń.

 

W zimowym rozkładzie lotów z krakowskiego lotniska znajdziemy 100 połączeń (oferowanych przez 20 linii lotniczych). To aż 12 więcej niż przed rokiem – jednocześnie aż 9 z nich to kompletnie nowe połączenia.

 

9 zimowych nowości to: Turyn z BlueAir, Londyn Luton z easyJet, Leeds z jet2.com, Tel Awiw z LOT, Wiedeń z Laudamotion, Eindhoven z Transavią oraz 3 nowości od Ryanair – Amman, Kijów i Lwów.

 

Nowy sezon oznacza też powrót lotów linii Ryanair do izraelskiego Ejlatu. Do zimowej siatki, poza nowymi kierunkami, zostaną włączone niektóre połączenia z okresu letniego: Dubaj z flydubai, Budapeszt z LOT, Helsinki z Norwegianem. Pierwszy raz w zimowej siatce połączeń pozostanie Pafos na Cyprze – połączenie oferowane przez Ryanair.

 

W sezonie zimowym zawieszone zostają loty do Aten (Aegean), Wenecji (easyJet), Stuttgartu (eurowings), Madrytu (Iberia), Barcelony (Vueling), Odessy (Yanair) oraz 6 połączeń Ryanair: Burgas, Lourdes, Chania, Palma de Mallorca, Pescara i Lamezia.

 

Trzy nowości w Gdańsku

 

Pasażerowie gdańskiego lotniska mają do dyspozycji 62 bezpośrednie połączenia (obsługiwane przez 8 linii lotniczych). W rozkładzie znajdą się trzy nowe połączenia. Ryanair będzie latał do Kijowa, Wizz Air do Charkowa, zaś 29 października nowe połączenie do Helsinek zainauguruje Norwegian.

 

Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy:

- Loty do Helsinek cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony mieszkańców naszego regionu, jak i odwiedzających nas Norwegów. W zeszłym roku zwiększenie częstotliwości lotów na tej trasie ogłosiły linie Finnair. Otwarcie połączenia z Helsinkami przez linie Norwegian świadczy o popularności tej destynacji.

 

W sezonie zimowym zawieszone zostają loty do Aten, Barcelony, Billund, Lizbony, Neapolu, Newcastle i Tel Awiwu.

 

Michał Dargacz Rzecznik Prasowy Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy:

 

Oprócz standardowych połączeń TOP 10 do których należą kolejno: Londyn, Oslo, Sztokholm, Warszawa, Kopenhaga, Monachium, Frankfurt, Eindhoven, Turku, Amsterdam, typowo zimową destynacją bardzo cenioną przez pasażerów latających z Gdańska jest Bergamo (obsługiwane zarówno przez Ryanair, jak i WizzAir). Połączenie to umożliwia dostęp do wielu miejscowości narciarskich, co szczególnie doceniają mieszkańcy odległego od gór pomorza.

 

51 połączeń z Wrocławia i aż trzy nowości

 

Nowy sezon, rozpoczynający się już 28 października, przynosi rekordową liczbę 51 połączeń regularnych – to o 5 więcej niż zimowym rozkładzie lotów z poprzedniej zimy i aż 3 zupełnie nowe połączenia.

 

Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław:

 

- Najwięcej tras jest obsługiwanych przez linie Ryanair – z irlandzkim przewoźnikiem będziemy się mogli wybrać na 29 lotnisk. To m.in.: Rzym Ciampino, Madryt, Lizbona, Bruksela Charleroi czy Gdańsk. Z kolei Wizz Air zaoferuje połączenia z 12 portami lotniczymi, w tym ze Sztokholmem Skavsta, Kijowem Żuljany, Oslo Torp czy Kutaisi (ta letnia nowość zostaje w rozkładzie na zimę). Kolejnych 10 połączeń, obsługują przewoźnicy sieciowi. I tak: Air France proponuje loty na główne paryskie lotnisko Charles de Gaulle (w nowej siatce to połączenie będą obsługiwały samoloty większe niż do tej pory), Swiss Airlines – do Zurychu (od 28 października pojawia się dodatkowy, piąty rejs – w niedzielę), PLL LOT – do Warszawy i Tel Awiwu, SAS – do Kopenhagi, Lufthansa – do Monachium i Frankfurtu, Eurowings – do Stuttgartu i Düsseldorfu.

 

Już 28 października dwa zupełnie nowe połączenia zaoferują podróżnym korzystającym z wrocławskiego lotniska tanie linie – Wizz Air do Charkowa, a Ryanair do Kijowa Boryspola. Kolejna nowość to rejsy z Brussels Airlines (flagowymi liniami belgijskimi) do Brukseli. Inauguracyjny rejs z Wrocławia zaplanowano na 25 lutego 2019 roku.

 

Na sezon jesienno-zimowy zostają zawieszone połączenia typowo letnie, sezonowe, np.: Faro, Porto, Chania czy Alicante. Wrócą do rozkładu wiosną.

 

Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław:

- Dla naszych pasażerów bardzo liczy się to, że siatka połączeń jest coraz bardziej zróżnicowana. W tym sezonie w ofercie przewoźników niskokosztowych pojawiają się następne kierunki wschodnie, a zostaje w nim aż 12 atrakcyjnych południowych: od Teneryfy, przez Neapol, Palermo i Tel Awiw, po Kutaisi. Jesteśmy bardzo zadowoleni również z tego, że swoją ofertę z Wrocławia konsekwentnie rozwijają przewoźnicy sieciowi. Proponowane przez nich połączenia cieszą się dużą popularnością.

 

Nowe połączenie do Turynu z Katowic

 

Siatka połączeń regularnych z Katowic obejmuje 38 połączeń. W zbliżającym się rozkładzie zima 2018/2019 z Katowice Airport zostanie uruchomionych jedno nowe połączenie. PLL LOT uruchomi 29 grudnia 2018 roku sezonowe połączenie pomiędzy Katowicami a Turynem. Kierunek obsługiwany będzie w każdą sobotę do 23 marca 2019 roku 186-miejscowym Boeingiem 737-800.

 

Trasa dedykowana jest przede wszystkim miłośnikom sportów zimowych, którzy z lotniska w Turynie będą mogli dotrzeć bezpośrednio autokarem do ośrodków narciarskich w Alpach Włoskich i Szwajcarskich.

 

Niestety nie brak też złych wiadomości. Na zimę zostanie zawieszonych aż 13 połączeń sezonowych, które wrócą do rozkładu latem 2019 roku: Hamburg, Chania, Korfu, Bolonia, Bari, Neapol, Glasgow, Lizbona, Porto, Malaga, Split, Podgorica, Alghero. Na stałe z rozkładu zniknie jedno połączenie. Wizz Air rezygnuje z lotów do Frankfurtu Hahn.

Z Modlina do Jordanii i na Ukrainę

 

W sezonie zimowym oferuje 45 połączeń. Mapa kierunków wzbogaci się o 3 nowe połączenia: Amman, Kijów, Lwów. Na zimę znika aż 9 połączeń sezonowych: Piza, Rimini, Pescara, Chania, Korfu, Glasgow, Tuluza, Faro, Burgas. Jednak do rozkładu wracają kierunki które cieszyły się zainteresowaniem w zeszłą zimę – Fuerteventura i Eilat-Ovda.

 

Cieszy fakt, że w tym roku po raz pierwszy na zimę zostaje także połączenie na Sardynię – do Cagliari.

 

Cięcia w Poznaniu

 

W sezonie zimowym dostępnych jest 28 połączeń (o 2 mniej niż w zeszłym roku), oferowanych przez trzech przewoźników tradycyjnych – PLL LOT, Lufthansę, SAS (Kopenhaga), a także dwóch przewoźników niskokosztowych – Ryanair i Wizz Air. Na zimę zawieszone zostają loty do Billund, Madrytu, Barcelony i Korfu (Ryanair). Z rozkładu znikają także dwa połączenia Wizz Air: do Rejkiawiku i Dortmund.

 

Niestety od stycznia 2019 siatka połączeń z Poznania zmniejszy się o kolejne 3 połączenia. Wizz Air zawiesza loty do Birmingham, Malmo i Sztokholmu.

 

Za to 30 października podróżni zyskają jedno nowe połączenie. Samolotami irlandzkiego przewoźnika Ryanair będzie można bezpośrednio dolecieć do portu lotniczego Kijów-Boryspol, czyli największego ukraińskiego lotniska. Dodatkowo na sezon zimowy wraca połączenie do Eilatu w Izraelu.

 

Rzeszów-Jasionka – dwa połączenia więcej niż przed rokiem

 

W sezonie zimowym do dyspozycji podróżnych będzie 10 połączeń regularnych – aż 2 więcej niż rok temu. Na lotnisku Rzeszów-Jasionka operuje trzech przewoźników. Najwięcej połączeń oferuje Ryanair: Londyn Stansted, East Midlands, Dublin, Londyn Luton, Manchester, Bristol oraz Glasgow. Z Lufthansą polecimy do Monachium, natomiast narodowy przewoźnik PLL LOT realizuje codzienne połączenia z Warszawą oraz raz w tygodniu do Nowego Jorku i Tel Awiwu.

 

W związku ze zmianą rozkładu na zimowy zawieszone zostają połączenia typowo letnie czyli Korfu, Burgas oraz Ateny.

 

Bydgoszcz z lotami do Kijowa

 

Sezon zimowy 2018 w Porcie Lotniczym Bydgoszcz S.A. rozpocznie się od zainaugurowania nowego połączenia. 28 października linia Ryanair poleci do Kijowa-Boryspol. Loty odbywać będą się dwa razy w tygodniu, w niedziele i środy. To drugie połączenie Bydgoszczy ze stolicą Ukrainy, po uruchomionych w sierpniu br. lotach PLL LOT do Kijowa-Żulany.

 

Tomasz Moraczewski, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Bydgoszcz SA powiedział:

 

Połączenie na lotnisko Kijów-Boryspol to kolejna, po dodanych w październiku ubiegłego roku lotach do Londynu Luton, nowa trasa Ryanair. Cieszymy się, że przewoźnik docenia wzrost potencjału naszego Portu. Rozwój siatki połączeń z naszego lotniska, jak i wzrost zainteresowania pasażerów notowany na wszystkich oferowanych połączeniach, pozwala nam z optymizmem patrzeć na plany rozwoju portu na rok 2018, jak i w latach kolejnych.

 

Daniel Mackiewicz rzecznik prasowy bydgoskiego lotniska:

 

W okresie od listopada do końca marca 2019 w ofercie jest 9 kierunków, realizowanych w ramach 28 wylotów tygodniowo. Odnotowujemy stały wzrost zainteresowania wszystkimi kierunkami oferowanymi z naszego lotniska. Ze względu na ilość sprzedawanych foteli, największą popularnością cieszą się loty do Londynu oraz Birmingham.

 

Z przyczyn operacyjnych Ryanair w siatce połączeń na zimę 2018 nie będzie realizował lotów do Glasgow, jednak już od 1 kwietnia 2019 wprowadzi do swojej oferty loty do Glasgow-Prestwick.

 

Szczecin stabilnie

 

Połączenia ze Szczecina w sezonie zimowym oferuje 4 przewoźników. Podróżni mają do dyspozycji 9 połączeń: do Londynu Stansted, Dublina i Liverpoolu (Ryanair), do Stavanger, Bergen i Oslo Torp (Wizz Air), do Oslo Gardemoen (Norwegian) oraz do Warszawy (PLL LOT i Ryanair). Na zimę zostają zawieszone połączenia do Edynburga z Ryanair i do Sztokholmu Skavsta (Wizz Air).

 

Lublin bez nowości ale z ciekawymi połączeniami

 

W sezonie zimowym z Lotnisko w Lublinie będzie oferować tylko 7 połączeń. Wizzair będzie obsługiwał loty do Eindhoven, Londynu Luton i Oslo Torp. Ryanair poleci do Londynu Stansted. Z kolei linia Bmi będzie obsługiwać loty do Monachium, zaś PLL LOT zaoferuje swoim klientom loty do Tel Awiwu i Warszawy.

 

Z Łodzi nie polecimy do Grecji

W siatce połączeń łódzkiego lotniska są tylko 4 połączenia: Londyn Stansted, East Midlands i Dublin obsługiwane przez Ryanair oraz Monachium oferowane przez Lufthansę.

W sezonie zimowym nie będzie lotów do Aten oferowanych latem przez Ryanair. Ten kierunek powróci do rozkładu 6 kwietnia.

 

Trzech przewoźników na Mazurach

 

Pasażerowie mają do dyspozycji 4 połączenia – to aż 2 więcej niż przed rokiem. Wizz Air będzie obsługiwał do Londynu Luton oraz do Dortmundu, natomiast Ryanair poleci do Londynu Stansted, a LOT do Lwowa.

 

Tylko jedno połączenie z Zielonej Góry

 

Lotnisko w Zielonej Górze oferuje podróżnym jedno połączenie regularne – do Warszawy.

 

 www.tanie-loty.pl

Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP
Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości