Powiat Rzeszowski - siła inwestycji
Preferencyjne pożyczki między innymi na poprawę efektywności energetycznej

Marszałek Ortyl: Chcemy dalszych negocjacji kontraktu terytorialnego

Opublikowano: 2014-10-30 16:04:20, przez: admin, w kategorii: Samorządy

PODKARPACKIE. Rząd nie przeniósł z protokołu negocjacyjnego do kontraktu wielu istotnych przedsięwzięć. Nie ma między innymi drogi S19 z Kielanówki do Babicy.

Marta Matczyńska, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. Fot Michał Mielniczuk

Marta Matczyńska, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. Fot Michał Mielniczuk

 

Marszałek na czwartkowej konferencji prasowej odniósł się także do wypowiedzi radnych opozycji z ostatniej sesji. Zapewnił, że kontrakt terytorialny nie jest utajniony, ale negocjacje są poufne.

- Nie chcemy podpisać kontraktu w najbliższym terminie, jaki zaproponowała nam strona rządowa, bo nie ma w nim wielu ważnych dla nas inwestycji, między innymi drogi S19 z Kielanówki do Babicy, nie ma projektu Błękitny San, który ma wartość ponad półtora miliarda złotych, nie ma też zjazdów z autostrad, drogi dojazdowej do lotniska nie czy projektów z zakresu ochrony zdrowia np. zakup sprzętu na potrzeby SOR-ów.– mówił marszałek.

Władysław Ortyl przypomniał, że do negocjacji zgłoszonych zostało 92 przedsięwzięcia (nie projekty). Z tego 22 zostały wyłączone z pierwszej części negocjacji, były to m.in. projekty z zakresu innowacyjnej gospodarki czy transportu lotniczego, które miały być negocjowane później. 47 przedsięwzięć znalazło się w dokumencie przesłanym przez rząd po pierwszej turze rozmów, z czego 18 było na liście podstawowej a 22 na warunkowej.

- Jeżeli do tych 47 dodamy te 22, które będą negocjowane w późniejszym terminie, to wychodzi nam w sumie liczba 69 przedsięwzięć, które są przedmiotem negocjacji. Ale to nie oznacza, że tyle jest projektów, bo pod jednym przedsięwzięciem może kryć się kilka różnych projektów z tego samego zakresu – tłumaczył marszałek.

Władysław Ortyl dodał, konieczne są jeszcze kolejne rozmowy i ustalenia z rządem.

- Nie odmawiamy podpisania kontraktu. Prosimy o dodatkowe rozmowy i negocjacje, aby się dowiedzieć, dlaczego z protokołu negocjacyjnego nie ma przeniesionych ważnych przedsięwzięć do kontraktu ramowego – powiedział marszałek.

Dziennikarze pytali, czy w opinii marszałka postawa strony rządowej może wynikać z polityki – zarząd województwa wywodzi się z PiS, a rząd to koalicja PO-PSL. Marszałek nie potwierdził tego.

 

Poniżej szczegóły

Zobacz: Dokument Implementacyjny do Strategii Rozwoju Transportu do 2020 - lista projektów

Zobacz: Protokół z negocjacji kontraktu terytorialnego województwa podkarpackiego 22.10.2014

Zobacz Uwagi samorządu województwa do kontraktu terytorialnego województwa podkarpackiego 14.10.2014

Zobacz Pismo wojewody w sprawie projektów

Zobacz Pismo do minister Wasiak 29.10.2014

Zobacz Pismo do minister Wasiak 14.10.2014

 

17 lipca – 21 sierpnia 2013 r. nabór przedsięwzięć priorytetowych o kluczowym znaczeniu dla rozwoju województwa podkarpackiego do realizacji w ramach Kontraktu Terytorialnego w perspektywie 2014 – 2020 - 143 przedsięwzięcia / projektyna łączną wartość ponad 26 mld zł (Uchwała Zarządu Województwa Podkarpackiego Nr 269/6528/13
z dnia
13 września 2013 r. zmieniona Uchwałą Nr 270/6546/13 z dnia 17 września 2013 r.).

 

14 sierpnia 2014 r. – przyjecie przez Zarząd Województwa wstępnego projektu „Stanowiska negocjacyjnego do Kontraktu Terytorialnego dla województwa podkarpackiego.” - 70 przedsięwzięć / projektów priorytetowych. Stanowisko to zostało zaopiniowane w trakcie konferencji konsultacyjnej, która odbyła się 29 sierpnia 2014 r.

W ramach tych konsultacji wpłynęło 60 uwag: 26 zgłoszono w trakcie spotkania, 34 nadesłano pisemnie.

 

15 września 2014 r. - podjęcie przez Zarząd Województwa Podkarpackiego Uchwały
Nr 395/9383/14 w sprawie przyjęcia „Stanowiska negocjacyjnego do Kontraktu Terytorialnego dla województwa podkarpackiego”. W dokumencie wskazano 12 obszarów tematycznych do objęcia Kontraktem terytorialnym w ramach których zarekomendowano
91 przedsięwzięć / projektów priorytetowych. (lista projektów uwzględnia poprzednie projekty, pozytywnie rozpatrzone uwagi zgłoszone w ramach konsultacji oraz projekty zaproponowane przez stronę rządową w Stanowisku przesłanym 12 września br.).

  1. Innowacyjna gospodarka regionalna – 15 projektów,

  2. Bezpieczeństwo energetyczne – 4 projekty,

  3. Gospodarka niskoemisyjna w miastach – 6 projektów,

  4. Adaptacja do zmian klimatu – 4 projekty,

  5. Walory naturalne, dziedzictwo kulturowe i sport – 10 projektów,

  6. Transport – 30 projektów,

  7. Zatrudnienie, wykluczenie społeczne, ubóstwo – 7 projektów,

  8. Edukacja – 5 projektów,

  9. Dostęp do usług – 5 projektów,

  10. Rewitalizacja – 1 projekt,

  11. Rozwój sektora ICT – 1 projekt,

  12. Gospodarka wodno – ściekowa - 3 projekty.

W tym samym dniu, po przyjęciu przez Zarząd, Stanowisko strony samorządowej zostało przesłane drogą elektroniczną do MIiR.

 

16 września 2014 r. – spotkanie negocjacyjne Kontraktu terytorialnego dla województwa podkarpackiego. W spotkaniu stronę rządową reprezentował: Adam Ździebło, Podsekretarz Stanu w MIiR, stronę samorządową reprezentowali: Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Tadeusz Pióro – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Bogdan Romaniuk – Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego.

główne uzgodnienia:

  • uzgodniono: cele tematyczne i ich zakres dla województwa podkarpackiego do objęcia Kontraktem oraz wstępną listę przedsięwzięć priorytetowych podstawowych i warunkowych,

  • strona rządowa podkreśliła, że nie jest to lista zamknięta, będzie ona uzupełniana o kolejne projekty uzgodnione na dalszym etapie negocjacji,

  • ostateczne zapisy dotyczące zasad realizacji projektów finansowanych ze środków UE, zostaną ustalone po zatwierdzeniu krajowych i regionalnych programów operacyjnych przez Komisję Europejską,

  • ustalono, że dodatkowych spotkań i ustaleń wymagają obszary: transportu kolejowego, drogowego (konieczność spotkania z GDDKiA) i lotniczego, infrastruktury B + R, szkolnictwa wyższego, sportu i turystyki, zdrowia,

  • zagadnienia przeciwpowodziowe będą negocjowane po przyjęciu przez KE master planów.

30 września 2014 r. - przekazano do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju protokół
ze spotkania negocjacyjnego Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Podkarpackiego, uzgodniony przez obie strony i podpisany w imieniu Zarządu przez Marszałka Województwa Podkarpackiego.

 

6 października 2014 r.- strona rządowa poinformowała regiony, że z powodów zastrzeżeń Rządowego Centrum Legislacyjnego w zakresie wymogów formalno – prawnych kontraktów oraz z uwagi na przedłużające się negocjacje programów operacyjnych z Komisja Europejską, kontrakty, które strona rządowa planuje podpisać w najbliższym czasie, będą miały charakter umowy ramowej. Ostateczny zakres wsparcia objęty Kontraktem terytorialnym oraz źródła jego finansowania (najistotniejsze rzeczy mające również wpływ na listę projektów) zostaną uzgodnione dopiero po zatwierdzeniu przez KE krajowych i regionalnych programów operacyjnych.

 

7 października 2014 r. w godzinach popołudniowych strona rządowa przesłała drogą elektroniczną projekt Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Podkarpackiego. Dokument ten nie uwzględniał wszystkich ustaleń dokonanych w trakcie spotkania negocjacyjnego
i w niewielkim stopniu dostosowany był do specyfiki naszego regionu.

 

14 października 2014 r. przesłano no ręce Pani Marii Wasiak – Minister Infrastruktury i Rozwoju pismo zawierające wykaz proponowanych zmian i uwag do przesłanego projektu Kontraktu z ich uzasadnieniem oraz dokumentem kontraktu z naniesionymi zmian. Do dzisiaj nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pismo.

 

17 października 2014 r. strona rządowa przesłała do podpisania przez stronę samorządową „Aneks do protokołu ze spotkania negocjacyjnego Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Podkarpackiego. Aneks ma zapewnić wypełnienie obowiązków wynikających
z art. 14o ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (j.t. Dz. U. z 2009 r., Nr 84, poz.712 z późn. zm.). Równocześnie strona rządowa poinformowała, że po podpisaniu Aneksu dokument Kontraktu będący jego załącznikiem zostanie niezwłocznie skierowany na Radę Ministrów.

Załącznikiem do aneksu był projekt Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Podkarpackiego, który w dalszym ciągu nie uwzględniał wynegocjowanych uzgodnień
i oczywistych sprostowań.

 

28 października 2014 r. Zarząd Województwa Podkarpackiego, po wnikliwej analizie dokumentów przesłanych przez stronę rządową, mając na uwadze właściwy rozwój województwa zdecydował, że nie akceptuje wersji Kontraktu Terytorialnego dla Województwa Podkarpackiego przygotowanej przez stronę rządową i na razie nie widzi zasadności podpisywania Aneksu.

Równocześnie Zarząd zadeklarował wolę dalszych negocjacji i uzgodnień ze stroną rządową, które pozwolą na przygotowanie dokumentu akceptowanego przez obydwie strony. Zgodnie
z zapisami art. 14 o ust 2 i 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju:
Rada Ministrów i Zarząd Województwa zatwierdzają wynegocjowany wcześniej kontrakt co oznacza, że wszystkie zapisy dokumentu zostały zaakceptowane przez obie strony w trakcie procesu negocjacji.

W ślad za tym, w dniu 29. 10. 2014 r. przesłano na ręce Pani Marii Wasiak – Minister Infrastruktury i Rozwoju stosowne pismo z informacją w tej sprawie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przykłady porównania listy projektów zgłoszonych w Stanowisku negocjacyjnym przez Zarząd Województwa do negocjacji Kontraktu Terytorialnego z listą projektów przesłaną przez stronę rządową w dokumencie Kontraktu w dniu 7 października br. (dokument jest w trakcie negocjacji, lista projektów ulegnie zmianie)

 

Transport drogowy:

Zarząd Województwa zgłosił 22 przedsięwzięć / projektów

W projekcie KT przysłanym przez stronę rządową znajduje się 13 projektów (5 - lista podstawowa, 8 – warunkowa) – przewidywane są dalsze negocjacje.

 

Transport kolejowy:

Zarząd Województwa zgłosił 5 przedsięwzięć / projektów

Dodatkowo w trakcie negocjacji Marszałek zgłosił 1 – elektryfikację linii Rzeszów – Ocice oraz 6 linii kolejowych do realizacji w ramach RPO – wymóg formalny – co daje łącznie 12 przedsięwzięć / projektów

W projekcie KT przysłanym przez stronę rządową znajduje się 10 projektów (2 - lista podstawowa, 8 – warunkowa) – przewidywane są dalsze negocjacje.

 

Transport lotniczy:

Zarząd Województwa zgłosił 2 przedsięwzięcia / projekty.

Negocjacje w tym obszarze nie były prowadzone, zaplanowano je późniejszym czasie.

 

Dostęp do usług - Zdrowie:

Zarząd Województwa zgłosił 5 przedsięwzięć / projektów.

W projekcie KT przysłanym przez stronę rządową znajduje się 4 projekty (2 - lista podstawowa, 2 – warunkowa) – przewidywane są dalsze negocjacje, w zakresie lądowisk przyszpitalnych.

 

Gospodarka niskoemisyjna w miastach

Zarząd Województwa zgłosił 6 przedsięwzięć / projektów.

W projekcie KT przysłanym przez stronę rządową znajduje się 3 projekty (3 - lista podstawowa) – przewidywane są dalsze negocjacje,

 

Walory naturalne, dziedzictwo kulturowe i sport

Zarząd Województwa zgłosił 10 przedsięwzięć / projektów.

W projekcie KT przysłanym przez stronę rządową znajduje się 5 projektów (2 - lista podstawowa, 3 – warunkowa) – przewidywane są dalsze negocjacje.

 

Innowacyjna gospodarka regionalna

Zarząd Województwa zgłosił 15 przedsięwzięć / projektów.

Projekty aktualnie podlegają merytorycznej ocenie przez Ministerstwo Nauki
i szkolnictwa wyższego – negocjacje w tym obszarze dopiero będą prowadzone.

 

Adaptacja do zmian klimatu

Zarząd Województwa zgłosił 4 przedsięwzięcia / projekty.

Aktualnie master plany są uzgadniane przez stronę rządową z KE - – negocjacje w tym obszarze dopiero będą prowadzone.

 

Gospodarka wodno – ściekowa

Zarząd Województwa zgłosił 3 przedsięwzięcia / projekty.

W projekcie KT przysłanym przez stronę rządową możliwe do realizacji są 2 projekty (2 - lista warunkowa) – przewidywane są dalsze negocjacje

 

Podsumowanie :

 

92 przedsięwzięcia / projektyzgłoszone przez samorząd województwado negocjacji (91 przedsięwzięć / projektów w Stanowisku+ 1 projekt w trakcie negocjacji).

 

22 przedsięwzięcia / projektywyłączone z pierwszej części negocjacji:

15 projektów - Innowacyjna gospodarka regionalna ,

4 projekty - Adaptacja do zmian klimatu,

1 projekt - ICT,

2 projekty - transport lotniczy.

 

70 przedsięwzięć / projektówbyło przedmiotem negocjacji w ramach pierwszego spotkania

 

47 przedsięwzięć / projektów znalazło się w dokumencie przysłanym przez stronę rządowa po pierwszej turze negocjacji (18 na liście podstawowej, 29 na liscie warunkowej).

 

 

 

Najistotniejsze przedsięwzięcia / projekty, które w opinii strony samorządowej powinny znależć się w Kontrakcie:

 

I. Etapowania S 19 Rzeszów – granica państwa i realizacja I etapu do roku do roku 2023,

II. Przeniesienie na listę przedsięwzięć podstawowych 3 zadań z listy przedsięwzięć warunkowych, są to:

  1. Rozbudowa DW Nr 869 (droga lotniskowa) Etap I, II, III”;

  2. Przebudowa drogi (była DK19) na odcinku od granicy miasta Rzeszowa do DW Nr 869 (droga lotniskowa)”;

  3. Rozbudowa i budowa DW Nr 988 Babica – Strzyżów – Warzyce na odcinku Babica – Zaborów + obwodnica Czudca”.

III. Realizacja projektu „BŁĘKITNY SAN – kompleksowa regulacja gospodarki wodno – ściekowej miast i gmin położonych wzdłuż rzeki San.”

IV. Realizacja dwóch projektów na lotnisku w Jasionce:

  1. Rozbudowa infrastruktury Portu Lotniczego "Rzeszów-Jasionka"

  2. Strefa CARGO wraz z zakupem sprzętu i wyposażenia”

V. Realizacja projektu Muzeum – Zamek w Łańcucie „Ordynacja Łańcucka – ochrona jej dziedzictwa kulturowego” (na razie na liście warunkowej)

VI. Realizacja projektu związanego z budową i modernizacja 5 lądowisk przyszpitalnych „Bezpieczne Podkarpacie – poprawa bezpieczeństwa w regionie poprzez realizację wiązki strategicznych projektów”.

 

Korzystamy z plików cookies i umożliwiamy zamieszczanie ich stronom trzecim. Pliki cookies ułatwiają korzystanie z naszych serwisów. Uznajemy, że kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę.

Więcej o plikach cookies można dowiedzieć się na uruchomionej przez IAB Polska stronie: http://wszystkoociasteczkach.pl.

Zamknij