Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Gmina Markowa z dodatkowym dofinansowaniem na II etap restauracji Domu Ludowego

Opublikowano: 2023-06-10 12:59:21, przez: admin, w kategorii: Inwestycje

GMINA MARKOWA. Potrzebne było jednak odwołanie. Na dalsze prace gmina otrzyma 550 tys. zł z tegorocznej edycji Programu MKiDN „Ochrona Zabytków”.

Fot. markowa.pl

Fot. markowa.pl

 

Trwa właśnie drugie postępowanie dotyczące wyłonienie wykonawcy inwestycji. Do pierwszego stanął tylko jeden wykonawca, ale cena jego oferty - ok. 4,72 mln zł - kilkukrotnie przekraczała szacunkowy limit kosztów - 1 070 000 zł.

 

Trwająca już inwestycja zakłada powrót obiektu do swoich lat świetności. Budynek będzie połączony z nowym budynkiem Centrum Kultury Gminy Markowa.

 

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Prace obejmujące swym zakresem II etap inwestycji dotyczą właściwie generalnego remontu budynku. Jak można przeczytać w wytycznych przygotowanych przez wojewódzkiego konserwatora zabytków, ma się on odbyć z dbałością o wszystkie szczegóły. Zachowana ma zostać np. obecna konstrukcja dachu, odrestaurowana ozdobna stolarka drzwiowa i okienna, odtworzony charakter wnętrza z salą widowiskową i sceną. Plus oczywiście wszystkie niezbędne instalacje: od tych podstawowych (gazowa, elektryczna, wodociągowa itd.) aż po nagłośnieniową, monitoring i instalacje fotowoltaiczną (znajdzie się na dachu centrum kultury).

 

Zagospodarowany zostanie również teren wokół budynku (powstaną m.in. miejsca parkingowe, oświetlenie).

 

Prace mają potrwać do końca sierpnia przyszłego roku.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

Nieużytkowany obecnie Dom Ludowy w Markowej oficjalnie został otwarty w 1931 r. Powstał w wyniku przebudowy dawnej stajni majątku Lubomirskich, wykupionej w 1926 r. przez lokalnych działaczy ruchu ludowego. W obiekcie działał teatr amatorski, biblioteka i odbywały się wydarzenia kulturalne. Budynek częściowo spłonął w 1942 r., ale został odbudowany tuż po wojnie. Pewną przebudowę placówka przeszła także w czasach PRL, np. w latach 70-tych dobudowano taras-galerię z dostępem do balkonu sali widowiskowej.