Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Pieniądze na odnowę podkarpackich zabytków w 2023 r. podzielone

Opublikowano: 2023-06-10 00:24:26, przez: admin, w kategorii: Samorządy

PODKARPACKIE. Dotacje z budżetu województwa w tym roku otrzymają aż 104 podmioty - parafie, samorządy, stowarzyszenia, fundacje i osoby fizyczne, które są właścicielami zabytków na Podkarpaciu.

Fot. podkarpackie.pl

Fot. podkarpackie.pl

 

Samorząd wojewódzki rozdysponował w sumie 5 350 000 zł, o blisko milion złotych więcej, niż zarezerwowane było w tegorocznym budżecie. .

 

- Doskonale wiemy jak wielkie są potrzeby i świetnie rozumiemy, że nasze zabytki są niezwykle cennym elementem naszego dziedzictwa, korzeni, z których wyrastamy i bez których nie możemy w pełni budować przyszłości. Stąd nasza decyzja, aby zwiększyć o milion kwotę, jaką rozdzielimy na dotacje - podkreśla marszałek województwa Władysław Ortyl.

 

Sam nabór wniosków dla dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze województwa podkarpackiego trwał do 31 stycznia 2023 r. Wpłynęło ich aż 211, na łączną kwotę ponad 27 mln zł. Parafie złożyły 135 wniosków, samorządy 21, stowarzyszenia, fundacje, osoby fizyczne kolejnych 28 (po terminie wpłynęło lub nie spełniło wymogów formalnych 27 wniosków).

 

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Komisja powołana przez zarząd województwa dokonała oceny wniosków i rekomendowała zarządowi swą listę.

 

Dotacja na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach w wysokości 50 tys. zł trafi na przykład do Chotyńca - na konserwację wystroju wnętrza tamtejszej Parafii greckokatolickiej pw. Narodzenia NMP.

 

105 tys. zł otrzyma Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Cmolasie na prace przy remontowaniu kościoła filialnego, 100 tys. zł na konserwację polichromii dostanie parafia pw. Wniebowstąpienia Pana Jezusa w Górzance. Ta sama kwota trafi także na prace remontowo-konserwatorskie kaplicy dróżkowej „Grób Pana Jezusa” na Kalwarii Pacławskiej oraz na konserwację pomieszczeń klasztoru Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP Dom Zakonny w Jarosławiu.

 

Z kolei 200 tys. zł otrzyma Parafia św. Doroty z Markowej na prace remontowo-konserwatorskie tynków wraz z dekoracją malarską wnętrza. Taka sama kwota wesprze odtworzenie dachu oraz konserwację elewacji zespołu pałacowo-parkowego w Maćkowicach należącego do Archidiecezji Przemyskiej Obrządku Łacińskiego.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

Do samorządu Przemyśla trafi 50 tys. zł - dotacja przeznaczona będzie na remont elewacji I liceum w tym mieście. Gmina Frysztak otrzyma 30 tys. zł - na remont zespołu schronów dla pociągu sztabowego w Stępinie. Do jarosławskiego Muzeum Kamienica Orsettich trafi 150 tys. zł - na prace konserwatorskie dachu, zaś 25 tys. zł dla F.H.U.P Muzeum Zamkowe „Kamieniec” Andrzeja Kołdera - na prace konserwatorskie ścian ruin zamku Kamieniec w Odrzykoniu.