Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Firma handlująca częściami samochodowymi zaniżyła podatek

Opublikowano: 2023-05-25 10:01:00, przez: admin, w kategorii: Biznes

PODKARPACKIE. Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziła czynności analityczno- sprawdzające, w wyniku których wykryła uszczuplenia podatkowe u podatnika z branży handlowo-motoryzacyjnej.

Fot. Pixabay/CC0

Fot. Pixabay/CC0

 

Pracownicy jednego z urzędów skarbowych w województwie podkarpackim sprawdzili rozliczenie podatkowe firmyz branży handlowo- motoryzacyjnej. Jak ustalono, podatnik zajmujący się importem i sprzedażą, nie wykazywał całej sprzedaży. Pracownicy KAS ustalili, że podmiot handlujący artykułami branży motoryzacyjnej na rzecz polskich i zagranicznych kontrahentów, zaniżył podatek dochodowy od osób fizycznych na kwotę blisko 550 tys. złotych.

- Podatnik zgodził się z ustaleniami dokonanymi przez pracowników skarbówki i dokonał korekty złożonych wcześniej zeznań i deklaracji podatkowych – informuje st.asp. Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie. - Z ustalonych uszczupleń podatkowych, które wraz z odsetkami wyniosły ponad 780 tys. złotych, podmiot dokonał już wpłaty na kwotę blisko 460 tys. złotych. Pozostała zaległość regulowana jest w ratach.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

 

Krajowa Administracja Skarbowa stopniowo odchodzi od czasochłonnych kontroli podatkowych na rzecz czynności analitycznych i sprawdzających. Ich rolą jest bieżąca weryfikacja prawidłowości zobowiązań podatkowych deklarowanych przez podatnika. W 2022 r. urzędy skarbowe w woj. podkarpackim przeprowadziły 75,5 tys. czynności sprawdzających, w wyniku których wykryły 167,8 mln złotych uszczupleń. Ubiegłoroczne kontrole podatkowe doprowadziły z kolei do wykrycia uszczupleń podatkowych na poziomie 79,3 mln złotych.

 

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

System działań kontrolnych KAS to także kontrole celno-skarbowe. W wyniku kontroli celno-skarbowych realizowanych w 2022 r. przez Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu wykryte zostały uszczuplenia podatkowe na ponad 145 mln złotych.