Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP

Studenci Politechniki Rzeszowskiej w czołówce konkursu LOT-u na najlepszą pracę dyplomową

Opublikowano: 2023-03-19 19:27:22, przez: admin, w kategorii: Region

17 marca 2023 r. wręczone zostały nagrody w konkursie na najlepszą pracę dyplomową, którego organizatorem były PLL Lot. Na wyróżnionych czekało wiele atrakcyjnych nagród, a zwycięzcy w swoich kategoriach otrzymali 3-miesięczne płatne staże pod skrzydłami Lotu, nagrodę pieniężną oraz bilety lotnicze. Celem jest m.in. wyróżnienie najzdolniejszych studentów pasjonujących się awiacją.

Fot. PRz

Fot. PRz

 

17 marca 2023 r. wręczone zostały nagrody w konkursie na najlepszą pracę dyplomową, którego organizatorem były Polskie Linie Lotnicze Lot. Na wyróżnionych czekało wiele atrakcyjnych nagród, a zwycięzcy w swoich kategoriach otrzymali 3-miesięczne płatne staże pod skrzydłami Lot-u, nagrodę pieniężną oraz bilety lotnicze. To już druga edycja inicjatywy, której celem jest propagowanie wiedzy o lotnictwie wśród uczelni wyższych i wyróżnienie najzdolniejszych studentów pasjonujących się awiacją.

LOT kolejny raz zaprosił do udziału w zmaganiach absolwentów wszystkich uczelni publicznych i niepublicznych studiów I oraz II stopnia, a także studiów podyplomowych. Konkurs skierowany był do autorów prac, których tematyka obejmowała zagadnienia związane z lotnictwem pasażerskim oraz cargo. Prace można było zgłaszać do końca września 2022 r. Kapituła konkursu składała się z przedstawicieli uczelni wyższych: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechniki Białostockiej, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Warszawskiej, Szkoły Głównej Handlowej, Uczelni Łazarskiego, Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Wojskowej Akademii Technicznej, Wyższej Szkoły Bankowej.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Eksperci oceniali poziom prac konkursowych m.in. pod kątem oryginalności, stopnia trudności podejmowanej tematyki, zbieżności z tematyką lotniczą, trafności, a także poprawności zastosowanych metod badawczych. Dla kapituły ważna była również aktualność podejmowanej problematyki, w tym uwzględnienie bieżącej sytuacji w branży lotniczej oraz możliwość zastosowania wyników pracy w praktyce biznesowej.

- Współpraca ze środowiskiem uczelni wyższych jest dla nas niezwykle ważna i zależy nam na kontynuowaniu wspólnych działań w przyszłości. Inicjatywa konkursu stwarza perspektywy dotarcia do najzdolniejszych studentów, którzy już wkrótce rozpoczną poszukiwania pierwszego miejsca pracy. To świetna okazja, by promować naszą polską firmę, która skupia międzynarodowy biznes” - mówi Michał Fijoł, członek zarządu ds. handlowych.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

W tym roku bezkonkurencyjna okazała się Politechnika Rzeszowska - to właśnie studenci tej uczelni otrzymali dwie główne nagrody. Promotorem obu nagrodzonych prac jest prof. Andrzej Majka. Zwyciężczynią w kategorii prac magisterskich została Aleksandra Pasich, z pracą „Concept of curved precision approach based on GLS and its influence on flight and airspace efficiency”. Jak uzasadniła kapituła, praca spełniła najwyższe standardy pod względem merytoryki i jakości przeprowadzonych badań. Skupiła się także na rozwiązaniach problemu niekorzystnego oddziaływania na środowisko faz startu i lądowania samolotów. Autorka opracowała projekt dotyczący ukształtowania trajektorii lotu w fazie podejścia końcowego, co - jak udowodniła - ma wpływ na zmniejszenie zużycia paliwa i redukcję emisji.

W kategorii prac inżynierskich najlepszym okazał się Dawid Wirtek z pracą „Analiza możliwości poprawy charakterystyk operacyjnych samolotu w fazie podejścia do lądowania”. Opracowanie spełniło najwyższe standardy jakościowe oraz skupiło się na niezwykle istotnej kwestii dotyczącej efektywności operacji lotniczych. Wpisało się też w jedno z priorytetowych działań dla rozwoju branży lotniczej - zmniejszenie jej wpływu na środowisko naturalne.

- Serdecznie gratuluję zwycięzcom konkursu, którzy już wkrótce rozpoczną 3-miesięczny staż w naszej firmie. Być może będzie to początkiem znacznie dłuższej podróży pod skrzydłami PLL Lot. Warto nadmienić, że perspektywa stażu w naszej firmie cieszy się ogromną popularnością - w 2022 roku otrzymaliśmy ponad 700 aplikacji, co stanowiło 30 osób na jedno miejsce. PLL Lot zatrudnia wyłącznie najlepszych specjalistów w swoich dziedzinach, stwarzając dobre i stabilne miejsce do rozwoju i możliwości pielęgnowania swoich pasji - dodaje Michał Fijoł.