Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP

Chasydzi przylatywali do Jasionki i jechali do ukraińskiego Humania

Opublikowano: 2022-10-02 18:28:21, przez: admin, w kategorii: Region

RZESZÓW, JASIONKA. Ponad 20 samolotów z Tel Awiwu lądowało 18 a 29 września na lotnisku. To tysiące chasydów świętujących Rosz Haszana (obchody święta nowego roku w kalendarzu hebrajskim) w Humaniu na Ukrainie.

Fot. Waldemar Mazgaj

Fot. Waldemar Mazgaj

 

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Do położonego 200 kilometrów na południe of Kijowa Humania zjeżdżają ortodoksyjni żydzi z Izraela i innych krajów. Nasze lotnisko jest jednym z kilku, które są pierwszym etapem podróży. Podróżni z Izraela najczęściej lecą do Kiszyniowa i wykorzystują przejście graniczne w Mołdawii, ale korzystają też z Jasionki i podróżują przez Medykę lub Korczową. Dalszą część podróży chasydzi odbywają autokarami, busami lub wypożyczonymi samochodami. Podróż tam trwa prawie 10 godzin.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

W Humaniu pochowany jest cadyk Nachman z Bracławia, prawnuk Baal Szem Towa, założyciela chasydyzmu. Rabbi Nachman żył w latach 1772–1810, zmarł w Humaniu i od tego czasu jego grobowiec jest miejscem kultu dla tysięcy jego uczniów i naśladowców. Przybywają sami mężczyźni, starsi i najmłodsi.

Chasydów nie odstrasza nawet konflikt zbrojny na Ukrainie – uważają, że miasto jest oddalone od linii frontu i można znaleźć bezpieczne rozwiązanie dla pielgrzymki.

Wielu ortodoksyjnych żydów przylatujących do Jasionki zamierza połączyć odwiedziny grobu Nachmana z wizytą z Leżajsku; gdzie pochowany jest Elimelech. Coraz więcej ortodoksyjnych żydów widać też w samolotach przylatujących z Nowego Jorku, Wielkiej Brytanii i Warszawy.

Kulminacja samolotów z odlatującymi chasydami miała miejsce w czwartek, 29 września 2022 r.