Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP

Dotacja na elektrobusy dla Krosna

Opublikowano: 2022-08-18 08:32:22, przez: admin, w kategorii: Samorządy

KROSNO. Miasto planuje zakupić trzy autobusy elektryczne, uruchomić trzy stacjonarne oraz jeden mobilny punkty ładowania na potrzeby lokalnego transportu zbiorowego.

Dotacja na elektrobusy dla Krosna

 

Umowa na dofinansowanie przedsięwzięcia z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej została podpisana w środę 17 sierpnia. Na pozyskaną kwotę 7 mln zł składać się będzie ponad 5 mln zł dotacji oraz blisko 2,5 mln pożyczki. Inwestycja będzie realizowana przez Krosno w ramach programu NFOŚiGW „Zielony Transport Publiczny”. Ogólny koszt projektu ma się zamknąć w łącznej kwocie 9 285 046 zł.

 

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

-Wprowadzenie do komunikacji zbiorowej Krosna pojazdów napędzanych elektrycznie to kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju miasta i okolic. „Elektryki” ułatwią mieszkańcom podróże do pracy, szkół, a jednocześnie pozwolą oddychać czystszym powietrzem, unikać hałasu, jeździć w warunkach znacznie wyższego komfortu. Liczę, że będzie to kolejna zachęta dla wielu osób, by przesiąść się z samochodu do cichych i czystych, ekologicznych autobusów - mówi Piotr Przytocki, prezydent Krosna.

 

Korzystając z dofinansowania samorząd Krosna planuje kupić 3 autobusy elektryczne o mocy silnika 160 kW, mogące przewozić do 56 osób. Będą to pojazdy bezemisyjne, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażone w systemy informatyczne, obsługujące m.in. kasowniki, ekrany LED i LCD, monitoring wizyjny, bezprzewodowy Internet. Umowa przewiduje także zakup i montaż 4 punktów ładowania: 2 punktów o mocy 60 kW, 1 - o mocy 40 kW oraz 1 ładowarki przenośnej o mocy 22 - 30 kW, wraz z niezbędną infrastrukturą. W ramach projektu zaplanowano również przeszkolenie 14 osób: 7 kierowców i 7 mechaników.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

Zakończenie projektu przewidywane jest na 31 października 2023 r.

  .