Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP

Marsz Pamięci i odsłonięcie tablicy upamiętniającej rzeszowskich Żydów

Opublikowano: 2022-06-29 11:53:41, przez: admin, w kategorii: Region

RZESZÓW. uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej na ścianie budynku Dworca PKP Staroniwa. 80 lat temu to z tego miejsca tysiące Żydów, w tym wielu mieszkańców Rzeszowa, zostało wywiezionych do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu.

Marsz Pamięci i odsłonięcie tablicy upamiętniającej rzeszowskich Żydów

 

Uroczystości upamiętniające deportacje odbędą się 7 lipca 2022 roku.

18.00 - Marsz Pamięci, trasa: Plac Ofiar Getta - Dworzec PKP Staroniwa.

19.00 - Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci ofiar akcji likwidacyjnej rzeszowskiego getta na budynku Dworca PKP Staroniwa.

 

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Przy Kamieniu Pamięci na Placu Ofiar Getta odczytane zostaną relacje świadków deportacji, a w Synagodze Staromiejskiej zostanie zapalone i przez całą noc będzie palić się światło, przypominając współczesnym mieszkańcom Rzeszowa o żydowskich ofiarach II wojny światowej. Marsz przejdzie w milczeniu ulicami Kopernika, Grunwaldzką, Matejki, Moniuszki, Cieplińskiego i Pułaskiego do dworca PKP Staroniwa. Uczestnicy będą mieć 80 wstążeczek z nazwiskami żydowskich mieszkańców miasta – ofiar Holokaustu – oraz szyldy przedwojennych żydowskich warsztatów i sklepów. To pokaże, że w Holokauście zginęli konkretni ludzie: dawni znajomi, przyjaciele, współpracownicy oraz sąsiedzi katolickich mieszkańców miasta.

Na Dworcu PKP Staroniwa zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca dramatyczne wydarzenia z 1942 roku oraz odmówiona będzie modlitwa za tragicznie zmarłych Żydów.

  

Organizatorzy:

Marsz Pamięci: Stowarzyszenie Rajsze, Fundacja Rzeszowska.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej: Stowarzyszenie Działamy.

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek.