Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP

Minęło 15 lat od prywatyzacji PZL Mielec

Opublikowano: 2022-03-21 12:32:48, przez: admin, w kategorii: Firmy

MIELEC. Rocznica przypadła kilka dni temu, 16 marca. To wówczas mielecka fabryka dołączyła do rodziny Sikorsky Aircraft. Obie firmy należą dziś do koncernu Lockheed Martin.

Fot. PZL Mielec

Fot. PZL Mielec

 

Po prywatyzacji i inwestycjach wartych 170 mln dolarów, które miały na celu unowocześnienie produkcji oraz przeprowadzenie wielu prac modernizacyjnych, sprzedaż PZL Mielec wzrosła siedmiokrotnie. Powstające w Mielcu kabiny, pylony i stożki trafiają do fabryki Sikorsky w Stanach Zjednoczonych, gdzie są wykorzystywane do produkcji śmigłowca Black Hawk. Jednocześnie do chwili obecnej mieleckie zakłady wyprodukowały i dostarczyły 83 tych śmigłowców w wersji S-70i oraz S-70M dla dziesięciu klientów międzynarodowych.

 

- W przeciągu kilkunastu lat staliśmy się największym eksporterem branży obronnej w Polsce, firmą na najwyższym światowym poziomie w zakresie produkcji i zarządzania. Od prywatyzacji odnotowaliśmy znaczący wzrost i rozwój - powiedział Janusz Zakręcki, prezes Naczelny PZL Mielec.

 

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Również produkowane i serwisowane w mieleckiej fabryce samoloty M28 05 stale poszerzają grono swoich nabywców. Są także stale modernizowane, o czym świadczy chociażby ostatnia prezentacja samolotu w wersji SOMA, skierowana pod potrzeby misji wojsk specjalnych na całym świecie.

 

Obok 1550 pracowników zatrudnionych bezpośrednio w mieleckiej fabryce, ponad 5 tys. innych osób pracuje w firmach wchodzących w skład polskiego łańcucha dostaw Polskich Zakładów Lotniczych. Wiele z nich jest zlokalizowanych w Dolinie Lotniczej, której PZL Mielec są ważną częścią.

 

PZL Mielec stał się dla Sikorsky i Lockheed Martin centrum doskonalenia oraz innowacji w dziedzinie rozwoju, projektowania oraz produkcji zaawansowanych struktur lotniczych, w tym tworzenia struktur kompozytowych. W fabryce uruchomiono np. Centrum Badań i Prób w Locie Statków Powietrznych, zmodernizowano lakiernię i anodownię oraz nowoczesne Centrum Kompozytowe.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

Ponadto, od początku tego roku PZL Mielec jest częścią globalnego programu F-16 produkując komponenty i zespoły do najnowszej generacji F-16 Block 70/72.