Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP

Promocja książki „Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie”

Opublikowano: 2022-01-11 12:57:27, przez: admin, w kategorii: Kultura

RZESZÓW.

Grażyna Bochenek. Fto. radio.rzeszow.pl

Grażyna Bochenek. Fto. radio.rzeszow.pl

 

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie organizuje w piątek (14 stycznia 2022 r.) o godz. 17.00 spotkanie autorskie z Grażyną Bochenek i promocję książki „Fredek, Rzeszów, Hollywood. Opowieści o Fredzie Zinnemannie”. Książka jest opisem dziejów przedwojennego Rzeszowa oraz zagadek życiorysu słynnego hollywoodzkiego reżysera, który - jak się okazało - tutaj właśnie urodził.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

Spotkanie odbędzie się w budynku głównym WiMBP przy ul. Sokoła 13. Poprowadzi je Maria Kornaga, także dziennikarka radiowa. 

Grażyna Bochenek w 2002 roku skończyła filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim, tam też obroniła u prof. Tadeusza Lubelskiego w 2008 roku pracę doktorską zatytułowaną „Wizerunki kobiet w kinie PRL-u”. Od 2004 do 2021 roku była dziennikarką Polskiego Radia Rzeszów. Jej najważniejsze prace to cykl reportaży „Podkarpacki Poczet Aktorów” (bohaterowie: Zdzisław Kozień, Kazimierz Opaliński, Tadeusz Kondrat, Marian Łącz), cykl audycji „Szlakiem Tadeusza Kantora” (realizacja: Wielopole Skrzyńskie, Kraków, Paryż, Florencja, Mediolan), reportaż „Nasi Ukraińcy” – (I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie POGRANICZE 2015 organizowanym przez Radio Olsztyn), reportaż „Normalni ludzie” (zrealizowany dzięki stypendium Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, nominacja do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej imienia Tadeusza Mazowieckiego 2016), oraz cykl „Rzeszowski Poczet Artystów” (bohaterowie: Fred Zinnemann i Ignacy Machowski). Koordynowała festiwale „W samo południe. Fred Zinnemann wraca do Rzeszowa” (2018) oraz  „Jaśnie Pan Waszyński. Spotkania z klasyką filmową” (2019). Obecnie wykładowczyni akademicka i rzeczniczka prasowa w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.