Park Naukowo-Technologiczny Dworzysko powiatu rzeszowskiego
Program Czyste Powietrze - zobacz zasady naboru
Przystanek Czas na podkarpacką młodzież

Linia kolejowa Mielec - Dębica zmodernizowana, pociągi już kursują

Opublikowano: 2021-09-01 16:55:26, przez: admin, w kategorii: Inwestycje

PODKARPACKIE. Od 1 września 2021 r. wznowione zostały przejazdy pociągów na trasie między Mielcem a Dębicą czyli na linii kolejowej nr 25, Przejazd zajmuje 35 minut - to krócej o ponad godzinę niż przed rewitalizacją.

Fot. Ministerstwo Infrastruktury

Fot. Ministerstwo Infrastruktury

 

Na 32 km odcinku wymienione zostały tory i rozjazdy, przebudowano 37 obiektów inżynieryjnych (mostów i przepustów) oraz blisko 40 przejazdów kolejowo-drogowych. Dzięki temu trasa jest bezpieczniejsza i bardziej dostępna dla korzystających z niej osób. Cały odcinek przystosowany jest do maksymalnej prędkości 120 km/h dla pociągów pasażerskich i 70 km/h dla składów towarowych.

W ramach inwestycji przebudowane zostały też stacje i przystanki: Mielec, Wojsław, Rzochów, Rzemień, Tuszyma, Dąbie, Pustków, Kochanówka Pustków, Pustynia. Nowe perony są wyposażone w wiaty, ławki, oświetlenie oraz tablice informacyjne i czytelne oznakowanie. System ścieżek dotykowych na peronach pomaga w poruszaniu się osobom niedowidzącym.

Na stacji Mielec dostęp podróżnym, w tym osobom z ograniczonymi możliwościami poruszania się, ułatwiają  windy przy wyjściach na perony oraz zamontowane w nowym przejściu podziemnym. Bezkolizyjne przejście dla pieszych o długości 50 metrów zastąpiło kładkę nad torami i ułatwia dojście na perony. To także istotne udogodnienie dla mieszkańców, którzy zyskali wygodne i bezpieczne przejście pod linią kolejową.

Modernizacja trasy L-25 otwiera również większe możliwości dla przewozu towarów. We wrześniu ubiegłego roku zmodernizowanym torem z Mielca do Kochanówki pojechały pociągi towarowe. W połowie bieżącego roku, po przebudowie kolejnego odcinka, PKP PLK zapewniły sprawny przejazd składów towarowych na całej trasie z Mielca do Dębicy.

 

Przywrócenie przewozów na linii kolejowej Padew - Mielec – Dębica wpłynie korzystnie na rozwój północnej części województwa podkarpackiego, lepiej skomunikuje leżące na jej trasie strefy ekonomiczne z resztą kraju. Inwestycja przyczyni się także do zwiększenia mobilności i poziomu życia mieszkańców w regionie.

W realizacji są przetargi o wartości ok. 170 mln zł, obejmujące m.in. rewitalizację 18 km odcinka Mielec – Padew. Zaplanowano całkowitą przebudowę torów, zmienią się też stacje i przystanki Chorzelów, Jaślany i Tuszów Narodowy.

Dodatkowe zadania, które usprawnią komunikację przewidziano również w Mielcu. W obszarze mieleckiej stacji planowana jest budowa dodatkowego przejścia podziemnego. Istotnym dla mielczan rozwiązaniem komunikacyjnym podnoszącym poziom bezpieczeństwa będzie także budowa wiaduktu zamiast istniejących dwóch skrzyżowań.

Rewitalizacja linii kolejowej nr 25 na odcinku Padew – Mielec – Dębica jest inwestycją o kluczowym znaczeniu dla rozwoju województwa, wpisaną do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu to prawie 300 mln zł, w tym kwota dofinansowania unijnego to ponad 200 mln zł.

 

Modernizacja podzielona jest na 2 etapy Mielec – Dębica oraz Mielec – Padew Narodowa.

 

I ETAP MIELEC – DĘBICA

Wartość projektu na I etapie to ogółem 243 mln zł, z czego dofinansowanie RPO 203 mln zł. W ramach modernizacji przebudowano 32 km torów. Stacja Mielec jest dostępniejsza dla podróżnych. Przygotowano nowy peron, a przejście podziemne z windami ułatwi dojście do pociągów oraz połączy osiedla po obu stronach linii kolejowej. Na linii kończą się prace na stacjach i przystankach Kochanówka, Pustków, Rzochów, Wojsław, Rzemień, Przecław, Dąbie, Pustynia. Perony są wyposażone w wiaty, ławki oraz czytelne oznakowanie. Powstało także 11 nowych obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zwiększył się poziom bezpieczeństwa, gdyż zamontowano nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz przebudowano lub wyposażono w dodatkowe urządzenia przejazdy kolejowo drogowe min. w Mielcu, Rzochowie, Rzemieniu, Pustkowie i Tuszymie. Pociągi osobowe pojadą z prędkością 120 km/h a towarowe 80 km/h. Czas dojazdu z Mielca do Dębicy to teraz 35 minut.

Inwestycje PLK na trasie Mielec – Dębica objęły również budowę sieci trakcyjnej na odcinku Dębica Towarowa – Dębica Osobowa. Przebudowano 6 mostów i ponad 30 przepustów, m.in. w Mielcu, w Przecławiu, w Tuszymie, w Brzeźnicy.

Rewitalizacja linii kolejowej 25 ma istotne znaczenie dla rozwoju województwa podkarpackiego z uwagi lokalizację w jej pobliżu znaczących obszarów i stref inwestycyjnych, a także wobec istniejącego potencjału dla ruchu pasażerskiego lokalnego i dalekobieżnego.

Wracają połączenia pasażerskie, a więc zwiększa się dostępność i rola kolei na Podkarpaciu. Zwiększą się możliwości atrakcyjnych podróży regionalnych najbardziej ekologicznym środkiem transportu. Inwestycja przyspieszy rozwój połączonych nią miejscowości i północnej części regionu – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Realizacja projektu przyczyni się do przywrócenia ruchu pasażerskiego, skrócenia czasu jazdy, poprawy przepustowości linii, częstotliwości, skomunikowania oraz punktualności realizowanych połączeń, zwiększenia dostępności transportu kolejowego, poprawy bezpieczeństwa ruchu kolejowego, podróżnych, przewożonych ładunków oraz ruchu drogowego na przejazdach kolejowych, zmniejszenia negatywnego oddziaływania transportu na środowisko, usprawnienia infrastruktury pasażerskiej.

- Pragnę przekazać gratulacje Komisji Europejskiej dla beneficjenta projektu „Rewitalizacja linii kolejowej nr 25 na odcinku Padew – Mielec – Dębica” oraz instytucji zaangażowanych w jego realizację, w tym Urzędu Marszałkowskiego Woj. Podkarpackiego. Fundusze unijne wspierają rozwój zrównoważonego transportu w Europie, w tym nowoczesnych i niskoemisyjnych kolei, czego wyrazem jest wsparcie tej inwestycji tak dużą kwotą. Dofinansowanie projektu dotacją Unii Europejskiej umożliwiło realizację prac budowlanych zgodnie z najwyższymi europejskimi standardami technicznymi, dbając o wysoką niezawodność i bezpieczeństwo modernizowanej infrastruktury. Inwestycja ta nie tylko zmniejszy presję transportu na środowisko naturalne, które jest cennym walorem Podkarpacia, ale zadba również o komfort pasażerów, również tych o ograniczonej mobilności, co również wpisuje się w europejskie wartości równouprawnienia wszystkich grup społecznych. Cieszę się, że mieszkańcy Podkarpacia oraz inni pasażerowie skorzystają na nowym połączeniu i skróconym czasie podróży koleją w bardziej komfortowych warunkach. Jeszcze raz gratuluję powrotu Mielca na mapę pasażerskiego transportu kolejowego w Polsce i cieszę się, że Komisja Europejska mogła przyczynić się do tego sukcesu – przekazał Christopher Todd – dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

- Powrót połączeń kolejowych między Mielcem a Dębicą to symbol odbudowy polskiego transportu kolejowego, która następuje za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. W ostatnich latach mamy do czynienia z ogromnym frontem robót kolejowych w całej Polsce, na Podkarpaciu również. PKP PLK sprawnie realizuje kontrakty i dzięki temu systematycznie rośnie oferta kolejowa, zarówno pasażerska jak i towarowa. Dziękuję Marszałkowi Ortylowi za decyzję o przeznaczenie środków z RPO na modernizację tej linii – powiedział Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

II ETAP MIELEC – PADEW NARODOWA

Późną wiosną ogłoszony został przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przetarg na rewitalizację odcinka Padew – Mielec, który obejmuje m. in. kompleksową wymianę torów oraz budowę wiaduktu. Dla podróżnych korzystnie zmienią się warunki na stacji Chorzelów oraz na przystankach Jaślany i Tuszów Narodowy (otwarcie ofert nastąpiło 9. sierpnia 2021 r., wpłynęło 16 ofert, aktualnie trwa ich ocena i weryfikacja).

W Mielcu nowy wiadukt drogowy przy ul Sienkiewicza ma zastąpić dwa skrzyżowania kolejowo-drogowe w poziome szyn. Takie rozwiązanie zwiększy bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i znacznie usprawni komunikację drogową. Planowana jest także przebudowa 12 skrzyżowań kolejowo-drogowych, która zapewni sprawne i bezpieczne przejazdy.

Zadaniem wykonawcy - który jest wyłaniany w oddzielnym postępowaniu, będzie budowa przejścia podziemnego w Mielcu w ciągu ul. Księdza Skargi i ul. Drzewieckiego. Nowy obiekt zastąpi trasę w poziomie szyn i zwiększy poziom bezpieczeństwa. To kolejne udogodnienie w obszarze mieleckiej stacji.

- Efektem prac wykonanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na linii nr 25 na odcinku Mielec – Dębica jest zwiększenie dostępności kolei dla mieszkańców Podkarpacia. Rozstrzygnięcie przetargu na kolejny odcinek Mielec – Padew jeszcze bardziej ułatwi komunikację i korzystnie wpłynie na rozwój kolei jako atrakcyjnego, bezpiecznego i najbardziej ekologicznego środka transportu w regionie i kraju – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Ujęte w przetargach prace związane z rewitalizacją odcinka Padew – Mielec mają planowo rozpocząć się w I kwartale 2022 r. a na budowę przejścia podziemnego w Mielcu – w IV kwartale 2021 r. Szacunkowa wartość zamówień to ponad 170 mln zł.

INWESTYCJE KOMPLEMENTARNE

Budowa Terminala Przeładunkowego firmy PKP LHS sp. z o.o. na stacji Wola Baranowska LHS wraz z niezbędną do realizacji projektu infrastrukturą

Projekt dla którego wnioskodawcą jest PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o.

Całkowita wartość projektu: 57 285 191,22 zł

Dofinansowanie EFRR: 16 801 503,28 zł

 

Budowa terminalu przeładunkowego na Stacji PKP LHS w Woli Baranowskiej w miejscowości Knapy

Projekt dla którego wnioskodawcą jest Treeden Group Sp. z o.o.

Całkowita wartość projektu: 32 983 533,12 zł

Dofinansowanie EFRR: 24 864 388,30 zł

 

 

Korzystamy z plików cookies i umożliwiamy zamieszczanie ich stronom trzecim. Pliki cookies ułatwiają korzystanie z naszych serwisów. Uznajemy, że kontynuując korzystanie z serwisu, wyrażasz na to zgodę.

Więcej o plikach cookies można dowiedzieć się na uruchomionej przez IAB Polska stronie: http://wszystkoociasteczkach.pl.

Zamknij