Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Podczas wakacji ceny benzyny osiągną poziom 5,50 zł

Opublikowano: 2021-06-07 14:12:56, przez: admin, w kategorii: Opinie

Przez 12 miesięcy ropa naftowa zdrożała o ponad 100 proc. Co dalej z giełdową wyceną ropy i cenami na polskich stacjach paliw w okresie rozpoczynającym wakacje?

Fot. Pixabay/CC0

Fot. Pixabay/CC0

 

Ropa naftowa brent przetestowała w czerwcu poziom 70 USD za baryłkę. W ostatnim tygodniu podrożała o 3,80 proc.

- Nie było zaskoczenia, Grupa OPEC+ zdecydowała, że nie zmieni swoich wcześniejszych decyzji o umiarkowanym podnoszeniu do końca lipca produkcji o 2 mln baryłek dziennie, w tym 1 mln dotyczy wydobycia przez Arabię Saudyjską, gdy pozostałe zwiększenie podaży dotyczy krajów już spoza kartelu, takich jak Rosja, Kazachstan czy Meksyk – mówi Michał Stajniak, ekspert XTB. – I dlatego wszystkie prognozy rynkowe są takie, że będzie się zwiększał deficyt ropy.

Jednak OPEC nie dąży do dużych wzrostów cen, obawiając się, że jeżeli przekroczą 100 USD/baryłka, to dojdzie do dużej destrukcji popytu.

Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Coraz ważniejsze stają się natomiast negocjacje prowadzone przez USA, Iran oraz UE, dotyczące porozumienia nuklearnego. Iran mógłby podnieść swoje wydobycie do 6,5 mln baryłek dziennie, gdy w minionym roku produkcja z tego kraju prawdopodobnie nie przekraczała 1 mln baryłek, przy eksporcie w okolicach 100 tys. baryłek.

- W takim scenariuszu mielibyśmy do czynienia z olbrzymią nadpodażą na rynku, Iran jest bowiem w stanie wrzucić natychmiast 2-3 mln baryłek ropy – komentuje ekspert XTB. – Takie odnowione porozumienie nuklearne mogłoby wejść w życie w sierpniu, jednak wzrost eksportu z Iranu nie przekroczy raczej 1 mln baryłek.

Produkcja ropy nawet przy takim scenariuszu nie przekroczy historycznych rekordów, na globalnym rynku utrzyma się deficyt. Z tego powodu przed nami dalsze, ale umiarkowane wzrosty cen ropy na giełdach towarowych. Poziom cenowy 80 USD/baryłka być może zostanie osiągnięty z końcem tegorocznego sezonu letniego.

Polscy konsumenci są o tyle w szczególnej sytuacji, że dolar bardzo osłabił się wobec złotego. Efekt drogiej ropy na świecie jest kompensowany wzmocnieniem złotego.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

- Jeżeli polski złoty utrzyma swoją pozycję, to z początkiem wakacji sezonowe podwyżki na stacjach nie będą wysokie, należy spodziewać się poziomu 5,50 zł/l Pb95– dodaje ekspert XTB.

 MarketNews24

 

Więcej o: ceny, benzyna, paliwa, prognozy