Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP

Jak szybko będzie drożeć ropa naftowa w tym roku?

Opublikowano: 2021-01-18 20:17:44, przez: admin, w kategorii: Opinie

Cena ropy brent (wydobywanej z Morza Północnego) zbliżyła się do poziomu 60 dolarów za baryłkę (159 litrów). W ciągu miesiąca podrożała o 12 proc. Czy ropa naftowa nadal będzie szybko drożeć?

Fot. Pixabay/CC0

Fot. Pixabay/CC0

 

Drożejąca ropa to efekt decyzji Arabii Saudyjskiej o zwiększeniu ograniczeń w wydobyciu o 1 mln baryłek dziennie w lutym i marcu. Ta decyzja pogłębia ograniczenie podaży, na które wcześniej zdecydowały się kraje OPEC+.

- Arabia Saudyjska zapowiada, że zamierza także w najbliższych tygodniach ograniczyć o 20-30 proc. dostawy do azjatyckich rafinerii mówi Michał Stajniak, ekspert XTB. – Skutki już widać w postaci spadku zapasów ropy w USA.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Popyt nie będzie jednak rósł szybko, to powinno się zmienić dopiero w przyszłym roku. Wtedy wzrośnie powyżej 100 mln baryłek dziennie.

Istotne jest także, że drożeje amerykański dolar, co może okazać się bardzo ważne dla cen ropy w perspektywie długoterminowej.

- Pierwsze dwa kwartały 2021 r. to będzie okres deficytu ropy w wielkości 2-3 mln baryłek dziennie, dlatego ceny ropy będą utrzymywać się na wysokim poziomie – komentuje ekspert XTB. – W tym roku nie powinniśmy już spodziewać się spadków ceny ropy brent poniżej 45 USD, natomiast maksymalny poziom cenowy to 65 USD za baryłkę.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

W połowie stycznia br. ropa brent kosztowała ponad 55 USD za baryłkę.

MarketNews24

 .