Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Orlen Południe z decyzją środowiskową dla inwestycji w Jedliczu (produkcja bioetanolu)

Opublikowano: 2020-05-06 15:40:11, przez: admin, w kategorii: Inwestycje

JEDLICZE. Kilka dni temu dokument opublikowała na stronie internetowej gminy burmistrz Jedlicza, Jolanta Urbanik.

Zakład w Jedliczu. Fot. Adam Cyło

Zakład w Jedliczu. Fot. Adam Cyło

 

Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Orlen Południe, jedna ze spółek grupy Orlen, planuje w Rafinerii Jedlicze budowę instalacji do produkcji bioetanolu II generacji. Podpisana z firmą Clariant Produkte umowa, zakłada zakup licencji i projektu bazowego. Wydajność instalacji planowanej w jedlickiej rafinerii wynosi 25 tys. ton bioetanolu rocznie. Produkowany byłby z surowców niespożywczych, przede wszystkim słomy, pozyskiwanych od polskich rolników. Pozwoliłoby to na wykorzystanie potencjału lokalnego rolnictwa w regionie południowo-wschodniej Polski.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

Jak można przeczytać w decyzji środowiskowej, planowana inwestycja zrealizowana zostanie na należącej do Orlenu Południe działce o powierzchni ok. 26,7 ha, leżacej po wschodniej stronie tamtejszej rafinerii. Same zabudowania zajmą ok. 5,4 ha terenu, z kolei drogi, parkingi i place, to kolejne 4,6 ha.

Jeszcze jesienią ubiegłego roku spółka w swoim komunikacie informowała również, że rozważane jest także, aby w skład kompleksu wchodziła nie tylko instalacja do produkcji bioetanolu drugiej generacji, ale też biogazownia i elektrociepłownia opalana biogazem oraz ligniną.

Inwestycja wiązałaby się ze wzrostem zatrudnienia. W rafinerii powstałyby nowe miejsca pracy dla wykwalifikowanych mikrobiologów, genetyków i laborantów.