Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP

Ceny ropy znów będą ujemne?

Opublikowano: 2020-04-29 18:58:10, przez: admin, w kategorii: Opinie

Sytuacja z 20 kwietnia, gdy ceny ropy spadły poniżej zera, jest wyjątkowa, ale może powtórzyć się w kolejnych miesiącach. Do końca roku ropa powinna być bardzo tania.

Fot. Pixabay/CC0

Fot. Pixabay/CC0

 

- Dla wielu osób prosty świat się skończył, należy sobie uświadomić, że nie istnieje coś takiego, jak jedna cena ropy. Na rynku mamy różne gatunki ropy, które notowane są przy różnych cenach, w zależności od etapu rozliczenia kontraktu terminowego, w ramach którego ropa ma dotrzeć do odbiorcy – mówi dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Rynek ropy jest mało elastyczny, a popyt na ropę spadł dramatycznie. O ile złoto można magazynować na względnie niewielkiej przestrzeni, to przechowywanie ropy wymaga dużych przestrzeni, wykorzystuje się do tego także tankowce.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Gdy popyt tak gwałtowanie spada i wszyscy chcieli magazynować ropę, do czasu aż jej ceny wzrosną, to zabrakło miejsca także na tankowcach, choć wzrosły ceny za przechowywanie ropy.

Ci inwestorzy, którzy poprzez kontrakt terminowy byli zobligowani do odbioru ropy naftowej nagle nie byli w stanie wycofać się z takiego kontraktu i chcieli go sprzedać po dowolnej cenie.

- Doszliśmy do kuriozalnej sytuacji, gdy właściciele kontraktów spanikowali – komentuje ekspert XTB. - To jednak nie oznacza, że wkrótce będziemy mieli taką sytuację, że na stacjach paliw nam dopłacą za zatankowanie benzyny.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

Nie ma gwarancji, że popyt odbije w takim stopniu, że ceny ropy zdecydowanie wzrosną. Ropa brent kosztuje w okolicach 25 USD za baryłkę, czyli jej cena jest o 65 proc. niższa niż przed rokiem.

- W najbliższych miesiącach cena ropy będzie bardzo niska, ale też sytuacja jest bardzo dynamiczna – dodaje P.Kwiecień. - Obecnie jednak nie widać powodów, aby popyt na ropę miał być wyższy, przewyższając podaż.

MarketNews24