Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP

Wysokie ceny paliw w Rzeszowie. Prezydent Ferenc interweniuje

Opublikowano: 2019-08-08 22:18:59, przez: admin, w kategorii: Samorządy

RZESZÓW. Prezydent Tadeusz Ferenc skierował pismo do sprzedawców paliwa w Rzeszowie.

Fot. Pixabay/CC0

Fot. Pixabay/CC0

 

- Podobnie jak w latach ubiegłych napływające skargi mieszkańców skłaniają do uwagi i interwencji w związku z cenami paliw ciekłych stosowanych w Stacjach Paliw, a zwłaszcza w samym Rzeszowie – czytamy w piśmie prezydeta. - Tym bardziej, iż cena ropy systematycznie spada, co również znalazło odzwierciedlenie w stałym spadku cen w hurcie.

 

Radomir Stasicki, miejski rzecznik konsumentów zwraca uwagę, że od ponad miesiąca ceny benzyny 95 czyli najpopularniejszego paliwa rosną.

 

- Jest to od 1-2 groszy do kilku groszy tygodniowo – mówi rzecznik.

 

Co prawda patrząc na statystyki, 95-tka średnio w kraju kosztuje 5,18 zł, a u nas 5,14 zł, ale w szczegółach wygląda to zupełnie inaczej. Stacje Leclerc i Źródełko sprzedają 5,05 zł, a na pozostałych ceny utrzymują się w granicach 5,20 zł czy 5,25 zł.

 

Jak jedna może w takiej cenie sprzedawać, to dlaczego inne nie mogą – pyta Radomir Stasicki. - Rok temu prowizja wynosiła 8-9 groszy na litrze, a teraz 20 groszy. Po poprzednich interwencja prezydenta do września 2018 r. cena benzyny była na rzeszowskich stacjach najniższa w kraju.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Marcin Stopa, sekretarz miasta zwraca uwagę, że marże są punktem wyjścia.

- Gdyby stacje dostosowały swoje marże do tej, która ma najniższą cenę, to wystarczyłoby – mówi sekretarz.

 

 W dalszej części listu czytamy:

Ponadto pogłębiona analiza cen wykazuje niczym nie usprawiedliwioną praktykę niektórych operatorów z terenu Rzeszowa wyraźnie godzących w ekonomiczne interesy Rzeszowian. Obrazują to dane zawarte w internetowym biuletynie: „cena paliw.pl. najniższe ceny paliw”.

I tak: punktem odniesienia jest operator stacji paliw „Źródełko” w Rzeszowie. Cena paliwa w dniu 31 lipca b.r.: 5,05 zł. Wybór tego operatora za punkt odniesienia do porównań wynika z jego niepodatności na nieuzasadnione skoki cen w innych stacjach benzynowych naszego miasta.

Shell – cena paliwa w Łodzi ul. Piłsudskiego 4,99 zł., Zielona Góra Al. Konstytucji 3 Maja 4,99, w Rzeszowie ul. Reymonta 5,19 zł.

Orlen- cena paliwa w Warszawie ul. Trocka 5,2 zł., w Poznaniu ul. Warszawska 5,4 zł., w Rzeszowie ul. Warszawska 5,20 zł.

BP- cena paliwa w Poznaniu ul. Bałtycka 5,14 zł, we Wrocławiu ul. Swobodna 5,16, w Rzeszowie 5,22 zł.

Poddając pod rozwagę Państwa powyższe spostrzeżenia, wnoszę o dostosowanie cen detalicznych w Rzeszowie do poziomu stosowanego w poszczególnych miastach wojewódzkich, z korzyścią dla naszych konsumentów.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

Niniejsze pismo kieruję do wszystkich przedsiębiorców będących właścicielami punktów sprzedaży paliw ciekłych działających na terenie miasta Rzeszowa.