Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP

Już 150 pożyczek na rozwój turystyki w Polsce Wschodniej

Opublikowano: 2019-03-04 15:57:53, przez: admin, w kategorii: Biznes

PODKARPACKIE, POLSKA WSCHODNIA. Już 150 przedsięwzięć w Polsce Wschodniej otrzymało finansowanie z instrumentu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka. Beneficjenci mogli zróżnicować ofertę i podnieść jakość usług dla turystów.

foto: Lesko Summer & Ski

foto: Lesko Summer & Ski

 

Pożyczki dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców są dostępne już od ponad roku. Na podstawie opinii pierwszych pożyczkobiorców, jesienią 2018 r., zmieniliśmy zasady udzielania pożyczek, tak by stały się jeszcze bardziej przystępne dla przedsiębiorstw działających w szeroko pojętej branży turystycznej. Efekty zmian już widać – tempo udzielania pożyczek znacznie przyspieszyło: 50 ze 150 pożyczek udzielono w ciągu ostatnich 5 miesięcy, a jeszcze więcej wniosków wpłynie, zapewne, wiosną.

 

- Rosnące tempo udzielania pożyczek to dla nas potwierdzenie, że zmiany, jakie wprowadziliśmy jesienią ubiegłego roku – m.in: możliwość skorzystania z pożyczek na inwestycje w Polsce Wschodniej przez firmy z całego kraju, jeszcze niższe oprocentowanie, czy zmienna wysokość spłat rat – były potrzebne i oczekiwane przez przedsiębiorców - powiedział Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 

Pożyczkę może otrzymać każde mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo, które działa w branży turystycznej. Warunkiem otrzymania wsparcia jest ulokowanie inwestycji w jednym z pięciu województw Polski Wschodniej: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim lub podkarpackim.

 

Oprocentowanie pożyczek jest korzystniejsze niż rynkowe. Wynosi 1,87 proc. Firmy mogą liczyć nawet na 500 tys. zł zwrotnego wsparcia, przy czym jedna firma może skorzystać nawet z dwóch pożyczek. To daje szansę na realizację większych inwestycji. Finansowanie można otrzymać na nawet 7 lat, z ratami spłaty o zmiennej wysokości – innymi w sezonie turystycznym oraz poza nim. Pożyczki nie trzeba spłacać od razu, można skorzystać z 6-miesięcznej karencji w spłacie rat (wlicza się w okres pożyczki). To czas na zrealizowanie inwestycji i rozpoczęcie czerpania z niej przychodów.

 

Jeszcze korzystniejsze warunki czekają na inwestujących w obiekty mające status „Miejsca Przyjaznego Rowerzystom” wzdłuż wschodniego szlaku rowerowego Green Velo oraz na firmy istniejące na rynku nie więcej niż 2 lata. W obu przypadkach oprocentowanie jest jeszcze niższe – wynosi 0,935 proc., a wkład własny nie jest wymagany.

 

- Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka, to instrument dopasowany do specyfiki branży turystycznej. Daje on możliwość inwestowania w przedsięwzięcia turystyczne także mniejszym firmom z niewielkim stażem, dla których uzyskanie pożyczki na rynkowych warunkach nie jest możliwe. Dzięki nam również oni mogą rozwijać swój biznes i ofertą przyciągnąć do regionu jeszcze więcej turystów mówi Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

 

Pożyczek udzielają instytucje finansujące wybrane przez BGK, działające w poszczególnych województwach Polski Wschodniej.

województwo instytucja finansująca: podkarpackie Mielecka Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

lubelskie: Lubelska Fundacja Rozwoju

podlaskie: Fundusz Wschodni Sp. z o.o.

świętokrzyskie: Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości

warmińsko-mazurskie: Działdowska Agencja Rozwoju S.A.

 

Instytucje te świadczą też usługi doradztwa, dlatego warto się z nimi skontaktować, nawet jeśli ma się zaledwie pomysł na inwestycję. Konsultanci wstępnie ocenią szansę powodzenia inwestycji i pomogą przygotować wniosek o pożyczkę.

 

- Przedwiośnie to dobry czas na przygotowanie do wysokiego sezonu turystycznego i na inwestycje. Niewątpliwym atutem naszych pożyczek jest brak opłat i prowizji za udzielenie oraz szybki czas rozpatrywania wniosku: na decyzję czeka się maksymalnie do 4 tygodni. Jest więc jeszcze dość czasu, aby z inwestycją zdążyć przed przyjazdem pierwszych wakacyjnych gości - dodaje wiceminister Hamryszczak.

 

Nie tylko dla hoteli

 

Pożyczki na rozwój turystyki wspierają inwestycje różnego typu. Najpopularniejsze to obiekty noclegowe, gastronomiczne, obiekty sportowe, związane z kulturą, czy turystyką zdrowotną. Lecz to nie wszystko. Firmy inwestują też w rękodzieło, produkcję ekologicznych, regionalnych produktów, czy transport turystyczny.

 

Do tej pory z pożyczek skorzystali między innymi:

Abies Spółka z o.o. Sp. K., właściciel ośrodka wypoczynkowego Jodełka - woj. świętokrzyskie

Jodełka to ośrodek wypoczynkowy leżący u stóp Łysicy – najwyższego wzniesienia Gór Świętokrzyskich. Dzięki pożyczce właściciele zmodernizują wyposażenie pokoi. Goście skorzystają z nowych łóżek, mebli czy telewizorów.

 

Krakus A. Krakowiak, K. Krakowiak Spółka Cywilna - woj. lubelskie

W Lublinie, nieopodal drogi na Nałęczów, powstanie nowa restauracja. Pożyczka na rozwój turystyki pomoże właścicielom kupić niezbędne w gastronomii sprzęty. W oferowanym menu znajdą się zdrowe posiłki, powstające na bazie regionalnych produktów.

 

Lesko Summer & Ski – woj. podkarpackie

Lesko Summer & Ski to kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy położony w Bieszczadach. Ofertę ośrodka stanowi pensjonat i położony w jego bezpośrednim sąsiedztwie własny wyciąg narciarski. Dzięki pożyczce firma rozszerzy zarówno letnią, jak i zimową ofertę turystyczną. W wynajmowanych gościom domkach zainstalowane zostanie centralne ogrzewanie. Powstanie zewnętrzna siłownia i boisko sportowe. Firma kupi również skuter śnieżny.

 

Podlaski Młyn Adam Rudawski

Podlaski Młyn to firma turystyczna z Tykocina. Właściciel działa w branży od kilkunastu lat, jest renomowanym przewodnikiem, a także autorem przewodników po regionie (okolice Tykocina). Miłośnikom zabytków j i przyrody firma oferuje wycieczki. Ich trasa biegnie od Muzeum w Wielkiej Synagodze po narwiańskie bagna. W ofercie są rejsy gondolą po Narwi (turystyczne, ornitologiczne, imprezy na wodzie) oraz rodzinny ogród edukacji i rozrywki „Flisak Park”. We Flisak Parku organizowane są lekcje historii, zajęcia edukacyjne, integracyjne i firmowe. Pożyczka na rozwój turystyki pozwoliła firmie wzbogacić ofertę o nową atrakcję - mini mobilny park linowy.

 

***

 

Instrument Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka to środki krajowe, będące w dyspozycji Ministra Inwestycji i Rozwoju. Zarządza nimi Bank Gospodarstwa Krajowego, a dystrybucją w województwach zajmują się instytucje finansujące. Instrument wspiera mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, prowadzące działalność w branży turystycznej i okołoturystycznej, chcące zainwestować w Polsce Wschodniej. Całkowity budżet instrumentu to ok. 200 mln zł. Pożyczki będą udzielane do 2026 roku

 

 

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP
Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości