Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP
Jerzy Borcz - kandydat do Sejmu

Prototyp tureckiego helikoptera z PZL Mielec

Opublikowano: 2016-06-22 14:22:55, przez: admin, w kategorii: Firmy

MIELEC, BETHESDA. Śmigłowiec zostanie wykorzystany jako platforma testowa do integracji nowego kokpitu cyfrowego dla Tureckiego Programu Helikoptera Wielozadaniowego (TUHP).

PZL Mielec wyprodukował 300 kabin Black HawkPZL Mielec wyprodukował 300 kabin Black Hawk
PZL Mielec wyprodukował 300 kabin Black Hawk

 

W zaledwie dwa tygodnie po tym, jak turecki rząd ogłosił start Tureckiego Programu Helikoptera Wielozadaniowego(TUHP), którego celem jest zbudowanie floty wielozadaniowych helikopterów T70 opartych na śmigłowcu S-70i™ Black Hawk, Sikorsky, firma należąca do Lockheed Martin, zaakceptowała prototypową maszynę dla programu, wyprodukowaną przez jego polską spółkę zależną, PZL Mielec.

- Terminowa dostawa i wyjątkowa jakość tego helikoptera S-70i to wspaniały start do Tureckiego Programu Helikoptera Wielozadaniowego – mówi Jason Lambert, dyrektor programowy TUHP w Sikorsky. - Ten kamień milowy został osiągnięty dzięki poświęceniu pracowników PZL Mielec i zespołu inżynierów Sikorsky, którzy uwzględnili również opcje praktycznego wyposażenia black hawk w prototypie helikoptera, który ma być dostarczany na rynki międzynarodowe z Polski.

Sikorsky przyjął prototyp helikoptera dla TUHP z PZL Mielec podczas ceremonii, która odbyła się 22 czerwca z udziałem wysokich rangą przedstawicieli tureckiego Podsekretariatu ds. Przemysłu Obronnego (SSM), Turkish Aerospace Industries (TAI), Aselsan i Alp Aviation.

Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Prototyp TUHP to 37 helikopter S-70i Black Hawk zbudowany w Polsce. Wśród modyfikacji wprowadzonych przez PZL Mielec znalazły się dźwig ratunkowy, wewnętrzny pomocniczy zbiornik paliwa, hak do transportu cargo, Zintegrowany System Zarządzania Sprawnością Pojazdu (IVHMS), system odladzania śmigła i hamulec wirnika.

Na początku 2017 roku Sikorsky przetransportuje prototyp maszyny do Ankary, gdzie zostanie on przetestowany pod kątem współpracy z nowym systemem awioniki, opracowanym wspólnie przez Sikorsky i turecką firmą specjalizującą się w elektronice wojskowej, Aselsan. Obie firmy wykorzystają śmigłowiec do lotów testowych i sprawdzenia jakości systemu awioniki, opracowanego tak, by odpowiadał potrzebom użytkowników T70.

Porozumienie kontraktowe zaaprobowane przez amerykański i turecki rząd daje TAI licencję na zbudowanie i dostarczenie łącznie 300 helikopterów T70 (109 w wersji podstawowej plus 191 opcjonalnie) sześciu tureckim agendom: siłom lądowym, siłom powietrznym, żandarmerii, siłom specjalnym, policji państwowej i Generalnej Dyrekcji Lasów. Pierwszy zbudowany w Turcji helikopter T70 zostanie certyfikowany i zakwalifikowany do dostarczenia tureckiemu rządowi w 2021 roku.

Przez najbliższe dwa lata PZL Mielec będzie produkował pierwsze pięć kabin, które TAI zamontuje w helikopterach T70. Pracownicy PZL Mielec zapewnią również techniczne i produkcyjne wsparcie oraz szkolenie TAI zarówno w Turcji, jak i w Polsce.

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

 

PZL Mielec to największy zakład produkcyjny Lockheed Martin poza Stanami Zjednoczonymi