Powiat Rzeszowski
Adam Dziedzic - kandydat do Sejmu
Karol Ożóg - kandydat do Sejmu RP

RPO 2007-2013 prawie zakończone

Opublikowano: 2015-11-10 21:52:14, przez: admin, w kategorii: Inwestycje

PODKARPACKIE. Trwa realizacja i rozliczanie ostatnich projektów dofinansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.

Ratusz w Przeworsku. Fot. Dorota ZańkoTeleskop w Jaśle. Fot. Dorota Zańko
Ratusz w Przeworsku. Fot. Dorota Zańko

Ratusz w Przeworsku. Fot. Dorota Zańko

 

Na różne inwestycje i przedsięwzięcia zostało wydanych z tego programu ponad 1 miliard 200 mln zł.

 

Zrealizowaliśmy już 98 procent RPO - podkreśla Tomasz Leyko, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego. – Program ten znacznie zmienił oblicze Podkarpacia. Wystarczyłoby „wymazać” dofinansowane z niego inwestycje, aby przekonać się jak wiele temu programowi zawdzięcza nasze województwo - dodaje.

Dzięki funduszom unijnym przysłowiowy wiatr w żagle dostało wiele szkół, m.in. I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle. Powstało przy nim nowoczesne obserwatorium astronomiczne. Zostało wyposażone w 11 – calowy celestron (teleskop). Kierownik tego obserwatorium, Ryszard Prajsnar zaszczepia młodemu pokoleniu pasję do astronomii.

Rekrutacja na studia WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Krystyna Wróblewska - kandydatka do Sejmu RP

Bez funduszy unijnych trudno było wybudować przy wielu szkołach hale sportowe. Taka powstała m.in. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Jana Pawła II w Jarosławiu. Kosztowała 2,5 mln zł. Z tej kwoty 1,7 mln zł pochodziło z UE. W godzinach południowych hala jest nieodpłatnie udostępniana klubom sportowym, których młodzi trenują grę w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę, badmintona.

Rewitalizacja zabytkowego ratusza wraz otoczeniem to w przypadku wielu podkarpackich miast również zasługa funduszy europejskich. Na taki cel sięgnął po nie m.in. Przeworsk. Projekt rewitalizacji objął także budowę tarasu widokowego na wieży przeworskiego ratusza. Piwnice tego ratusza zostały przystosowane do funkcji wystawienniczej, a w pomieszczeniach na parterze i piętrze powstały biura i sala konferencyjna.

Pieniądze z RPO pozwoliły również na otwarcie punktów gastronomicznych, w których zatrudnienie znalazły osoby niepełnosprawne, Tak było w przypadku baru „Europejskie Klimaty” w Jarosławiu (przy Zakładzie Aktywności Zawodowej Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jarosławiu) czy lokalu Gastronomicznego Zakładu Aktywności Zawodowej w Rymanowie Zdroju „Nasza Chata” (prowadzony przez rymanowskie koło PSOUU). W „Naszej Chacie” w ramach projektu znalazło zatrudnienie 16 osób w wieku od 18 do 64 lat. Z kolei „Europejskie Klimaty” zatrudniają 24 osoby.

Wyżej wspomniani beneficjenci projektów zgodnie przyznają, że bez pomocy unijnej tych inwestycji nie udałoby ich się zrealizować.

 

Grażyna Szarama - kandydatka Prawa i Sprawiedliwości

Dorota Zańko